Desertai · Skoniai

Karštas šokoladas

Mūsų Nacionaliniame operos ir baleto teatre šis karštas gėrimas lankytojams tiekiamas nuo 1974 metų. Nuo to laiko išgerta apie milijonas puodelių. Tradiciškai šiuo desertu pasivaišina beveik kiekvienas atvykęs į spektaklį. Sėkmingo recepto paslaptis neatskleidžiama. Žinoma tik, kad gaminama iš geros kokybės šokolado ir grietinėlės.

Teko ne kartą ragauti ir man – išties ypatingas gėrimas, dieviškas o gal dangiškas? Na, žodžiu, stipriai veikiantis emocijas. O jeigu, suklustumėm, ką ištyrinėjo mokslininkai, patys nedelsdami pradėtumėm kasdien jį gaminti.

Anot žiniasklaidos, “du puodeliai karšto šokolado – tikras vaistas, galintis pakeisti brangias ir ne visuomet veiksmingas tabletes nuo Alzheimerio ligos. Netgi dar daugiau – karštas šokoladas atmintį gali pagreitinti trečdaliu. Mokslininkai visa tai paaiškina gana paprastai. Pasirodo, kad šokoladas, o ypač karštas, gali pagreitinti kraujo cirkuliaciją. Harvardo medicinos mokyklos profesorė daktarė Farzaneh Sorond prisipažino, kad mokslininkų pasaulyje vis dar aiškinamasi, kaip kraujas plūsta į žmogaus smegenis ir kokią įtaką tai turi mąstymo greičiui”.

Jeigu įtikinau, kad karštas šokoladas vertas dėmesio, pabandykime jį pasigaminti kartu.

Reikės:
  • 150 g gero juodojo šokolado (ne mažiau 75% kakavos)
  • 600 ml pieno
  • 50 g cukraus
  • 1/2 a.š. cinamono
Karštas šokoladas
Karštas šokoladas
Gaminimas:
  1. Ištirpinkite šokoladą garų vonelėje arba ant mažos ugnies su maždaug ketvirtąja dalimi pieno.
  2. Kai šokoladas visiškai ištirps, po truputį supilkite likusį pieną, lėtai ir kruopščiai maišykite, kad šis gerai susijungtų su pienu ir neprikibtų prie indo sienelių.
  3. Pridėkite cinamono, cukraus, maišykite dar 2 minutes, kol viskas galutinai ištirps ir susijungs.
  4. Supilstykite nedelsiant!
  5. Patiekite mažuose puodeliuose ar stiklinaitėse.

Ragaukite tik karštą!

Dar šis bei tas…

Svarbu neperkaitinti šokolado, nes užviręs jis pakeičia skonį. Geriausia jį ištirpinti garuose. Kaisdamas ant mažos ugnies lėtai maišant, bus paruoštas tinkamai.

Cukraus galima nedėti, ragautojai galės patys rinktis, kaip pasigardinti – cukrumi, medumi ar klevų sirupu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *