Prancūziški pyragaičiai, kurie išvertus turi gana linksmą pavadinimą “Choux”, “mini choux” (kopūstai, kopūstėliai pranc.,) – pagalvojus, tikrai turi panašumo į minėtą daržovę.;)
Nelabai populiarūs mūsiuose, tačiau Prancūzijoje skanaujami nuo XVI a., Kotrynos Mediči laikų. Nusikelkime į maždaug 1540 metus, kai didingoji Prancūzijos karalienė užsimojo ne mažiau didingoms užmačioms: prisikviesti į šalį ne tik žymių dailininkų, poetų, muzikantų, bet ir garsių virėjų. Taip išsilaipino Prancūzijoje tūlas italų virėjas Popelini, kuris norėdamas įtikti karalienei pradėjo eksperimentuoti su plikyta tešla, vadinama “pâte à chaud” (“šilta tešla”, pranc.). Iš jos šaukšteliu buvo formuojami nedideli pyragaičiai, kurie kepimo metu gražiai iškildavo, o iškepę būdavo užpildomi vaisių žele. Receptas nepakito iki XVIII a., kol kitas garsus prancūzų konditeris, Antonenas Karemas (Antonin Carême, pranc.) jo nepatobulino. Tuo metu pasikeitė ir jų pavadinimas – “pâte à chaud” tapo “pâte à choux”.
Antonenas Karemas, pirmasis šalies istorijoje pradėtas vadinti “šefu” (chef, pranc.), 1810 metais Paryžiuje atidarė savo pirmąją plikytų pyragaičių kepyklėlę. Meistrui priklauso tokie pyragaičių pavadinimai kaip krokembušai (croquemenbouches, pranc.), profiteroliai (profiteroles, pranc.). Jis davė pradžią netgi eklerams (éclair, pranc.). Šie, pailgos formos pyragaičiai, pripildyti abrikosų džemo ir kepinių kremo, pavergė viso pasaulio smaližius. Tačiau eklerų pavadinimas atsirado tik po dvidešimties metų. Kodėl ir kaip jie buvo vadinami anksčiau – istorija nutyli. Prancūziškas žodis “éclair”, reiškia “žaibą”. Manoma, pyragaičiai taip visiems patikdavo, kad žaibiškai dingdavo nuo stalo. Tai tik viena žinoma versija – mums belieka patikėti.
Gana tikėtina, kad iškepę šiuos pyragaičius, ir įdarui pasirinkę bet kokias Lietuvoje augančias miško uogas, turėsite ne mažiau gurmanišką pyragaitį nei eklerą, tokį, kuris dings nuo stalo, palikdamas tik miltelinio cukraus juostą ir ryškų uogienės pėdsaką. O tada, garantuoju – norėsite panaikinti ir šiuos “įkalčius”. Tam labai tinakamos pirštų pagalvėlės.;)
Jeigu Kotrynos Mediči šventės prieš kelis šimtus metų garsėjo prabanga, blizgesiu ir rafinuotumu, tai šiais laikais mūsų šventės neturėtų būti prastesnės. Ir nėra!
Be švenčių, galima turėti nuostabų laiką sau – su espreso puodeliu ir lengvu pyragaičiu, pripildytu labai lengvo sūrio kremo ir subtilaus miško uogų rūgštumo.
Taip pat: lengvumo Jūsų sprendimuose ir apsisprendimuose.
… ir norui – paskraidyti su grįžtančiais į gimtinę paukščiais…
Reikės:
Plikytai tešlai
- 50 g sviesto
- 100 ml vandens
- 50 ml pieno
- 65 g miltų
- 2 kiaušinių+1 kiaušinio aptepimui
- druskos, cukraus pagal skonį
Traškiam viršutiniam sluoksniui
- 50 g sviesto
- 60 g rudojo cukranendrių cukraus
- 60 g miltų
Kremui
- 100 g maskarponės surio
- 100 g grietinėlės
- 50 g cukraus pudros
Spanguolių įdarui
- spanguolių uogienės/mėlynių uogienės
Gaminimas:
- Kremui maskarponės sūrį sumaišome su cukraus pudra, grietinėlę išplakame iki standumo, įmaišome į sūrio masę, atidedame.
- Traškiam sluoksniui kambario temperatūros sviestą sumaišome iki purumo su ruduoju cukrumi.
- Sudedame miltus, apjungiame su sviesto kremu, gerai išmaišome.
- Paimame du lakštus kepimo popieriaus, klojame tešlą ant pirmojo, šiek tiek palyginame, uždengiame kitu lakštu, iškočiojame 2-3 mm storio sluoksniu, gautą ruošinį patalpiname į šaldymo kamerą.
- Tešlai pieną, vandenį ir sviestą sudedame į nedidelį prikaistuvį, pakaitiname iki užvirimo.
- Puodą nukeliame, sudedame druską, cukrų, pamaišome.
- Beriame miltus ir energingai darbuojamės silikonine mentele, kol tešla atšoks nuo indo sienelių – galima naudoti ir rankinį plaktuvą.
- Dedame atgal prikaistuvį su tešla ant kaitlentės, toliau energingai sukam, kol tešla, nuo sklindančios apačioje šilumos, padžius.
- Nukeliame puodą nuo kaitros, tešlą šiek tiek atvėsiname, dedame kiaušinius – pirma vieną, o paskui ir kitą, energingai maišome, kol gauname vientisą blizgią masę.
- Ant skardos, išklotos kepimo popieriumi, arbatiniu šaukšteliu formuojame nedidelius tešlos kamuoliukus; graikinio riešuto dydžio rutuliukus galima formuoti ir konditerinio švirkšto pagalba.
- Išplakame kiaušinį, aptepame kiekvieną pyragaitį.
- Traškiam sluoksniui skirtą masę išimame iš šaldymo kameros (jeigu labai sustingo, palaukiame kol šiek tiek atsileis), sausainių formele ar mažu konditeriniu žiedu suformuojame skridinėlius.
- Kiekvieną pyragaitį uždengiame traškiu skridinėliu, dedame į įkaitintą iki 180 laipsnių orkaitę.
- Kepame apie 30 minučių, kol iškilę tolygiai paruduos, neskubame ištraukti – jie turi susistovėti.
- Aštriu peiliu nuimame pyragaičių viršūnėles, į vidų dedame po šaukštelį spanguolių uogienės, ant viršaus, konditerinio švirkšto pagalba, įspaudžaime kremo.
- Uždedme “viršūnėles”, pabarstome cukraus pudra.
Skanaujame!
Dar šis bei tas…
Apie plikytos tešlos kepinius rasite plikyti pyragaičiai, eklerai, Paris-Brest pyragaičiai.
Šiems pyragaičiams tiks ir plikytas kepinių kremas bei citrininis kremas.
Traškios plutelės skridinėliams naudojau 6 cm skersmens sausainių formelę.