Straipsniai

Visa tiesa apie pankolį ir jo šeimą

Pankolio vaisiai pradėti naudoti senovės Graikijoje dar Antikos laikais, o jo saldūs, anyžių skonį primenantys gumbai, viduramžiais buvo auginami maistui Toskanoje. Kotrynos Mediči dėka pankoliai labai išpopuliarėjo, tapo viena mėgstamiausių daržovių Italijoje. Natūralu, kad greitai pasiekė ir prancūzų karališkąją virtuvę. XVII a. pankolis jau buvo plačiai naudojamas maistui ne tik pietiniuose kontinento regionuose, bet ir šiauriniuose. Greitai apkeliavęs Europą, rado pripažinimą Azijos virtuvėje. Šiandien Viduržiemio jūros pakrantėse galima rasti laukinių pankolių, dabartinės daržovės protėvių.

Pankoliai – ir vaistui ir maistui
Šventas augalas

Senovėje pankolio šakeles kabindavo ant durų, kad apsisaugotų nuo užkalbėjimų ir blogų dvasių. Pankolis laikytas sėkmės simboliu. Sakoma, kad pankolis  suteikia ilgaamžiškumą, stiprybės ir drąsos.

Paprastasis pankolis buvo vienas labiausiai vertintų augalų senovės Romoje. Kariai jį imdavo į mūšius, kad išlaikytų gerą sveikatą, o moterys vartodavo, siekdamos išvengti nutukimo. Šis augalas buvo vienas iš 9 šventųjų anglosaksų augalų.

Vaistinis augalas

Visos augalo dalys yra valgomos: gumbai, stiebai ir lapai, džiovintos sėklos. Gydymui dažniausiai naudojamos pankolio sėklos, kurias geriausia rinkti rudenį. Dominuojantį aromatą skleidžia veiklioji medžiaga – eteris anetolis. Jo pankolyje yra iki 6 proc. Šio prieskonio sėklas patartina laikyti sandariame inde atokiau nuo šviesos.

Palyginti su daugelių kitų daržovių ir žalumynų, salsvo, aitroko skonio pankoliai yra labai stiprūs antioksidantai. Aštrų kvapą suteikianti lakioji medžiaga anetolis, kurio taip pat yra anyžiuose, gydo uždegimą ir neleidžia formuotis vėžinėms ląstelėms.

Pankolio sėklos turi daug  baltymų, geležies, kalio, magnio, cinko, natrio, vitaminų C, A, B1, B2, B3. Pankoliuose itin gausu fitoestrogenų ir skaidulų. Skaidulos, folatai ir kalis teigiamai veikia kraujotaką ir padeda pašalinti kancerogenines medžiagas iš žarnyno.

Pankolis – regėjimą gerinanti priemonė.  Dar pirmame amžiuje Plinijus pastebėjo, kad gyvatės, pakeitusios odą, trindavosi ir raitydavosi aplink pankolių stiebus, ir apsiblaususios jų akys netrukus nušvisdavo.

Pankolio arbata maitinančioms motinoms skatina laktaciją, moterims reguliuoja menstruacijų ciklą, kūdikiams palengvina kamuojantį vidurių pūtimą, padeda adaptuotis prie  naujo ir neįprasto maisto.

Pankolis itin naudingas, sergant gastritu, skrandžio opa, kitomis skrandžio bei virškinamojo trakto ligomis (nevirškinimas, dujų kaupimasis, vidurių užkietėjimas), taip pat gydo žarnyno infekcijas.

Pankolių į kasdienį valgiaraštį rekomenduojama įtraukti tiems, kurie nori numesti svorio. Ši prieskoninė daržovė slopina apetitą ir greitina medžiagų apykaitą organizme. Taip pat manoma, kad pankoliai gali padėti išvengti potraukio tam tikriems, kaloringiems maisto produktams. Daržovėse esančios medžiagos padeda išskaidyti riebalų sankaupas kraujyje ir paversti jas energija. Po valgio rekomenduojama pakramtyti pankolio sėklų. Tikriausiai ne veltui garsus graikų gydytojas Dioskoridas pankolį skirdavo turintiems antsvorio.

Pankoliu gydoma inkstų akmenligė. Jo ir kalendros mišinio nuoviras gydo šlapimo takų uždegimą kuomet peršti ar skauda šlapinantis.

Pankolio arbata viena iš priemonių gripui gydyti. Šiuo atveju geriama pankolio arbata padeda išvalyti kvėpavimo takus nuo gleivių, veiksminga esant bronchų infekcijai.

Pankolis taip pat padeda greičiau atsigauti  po sunkių ligų, valo toksinus, greitina žaizdų gijimą, padeda atkurti žarnyno mikroflorą.

Pankolio sėklos raminamai veikia centrinę nervų sistemą, pašalina nervingumą ir baimę. Išblaško negeras mintis, atkuria vidinę pusiausvyrą. Vėsina per didelį karštį. Padeda nuo nemigos. Pankolio sėklas galima kramtyti po pusę šaukštelio po kiekvieno valgymo, išgerti po 3 stiklines pankolių arbatos per dieną.

Arbatų receptai

Arbata nuo gripo: imame 1 puodelį verdančio vandens, trečdalį arbatinio šaukštelio džiovintų imbierų (ar griežinėlio šviežio), pusę šaukštelio pankolio sėklų. atvėsinus iki kūno temperatūros,  gardiname šaukšteliu medaus. Geriame prieš valgį.

Raminanti ir smegenų ląsteles maitinanti  pankolio arbata su pienu: į karšto pieno stiklinę įberiame  pusę šaukštelio pankolio sėklų ir ant šaukštelio galiuko ciberžolės. Geriame prieš miegą.

Arbata slopinanti apetitą, mažinanti nutukimą: imame pusę arbatinio šaukštelio smulkintų pankolio vaisių, užpilame puodeliu verdančio vandens, paliekama 15 min. Geriame atvėsusią po tris puodelius per dieną.

Plačiai naudojamas kosmetikoje

Pankolis – vienas iš seniausių kosmetikoje naudotų augalų. Jis, kaip grožio priemonė, moterų buvo pamėgtas Graikijoje, Romoje. Kretos moterys gamindavo veido odai gražinti skirtą kaukę, kurią sudarė stipri pankolio sėklų arbata, natūralus jogurtas ir medus. Teigiama, kad ši kaukė suteikia odai skaistumo ir lygumo.

Kremai su ghi, vašku ir pankolio aliejumi yra naudojami pilvo odos ir krūtų stangrumui, raukšlių lyginimui, odos spalvos gerinimui.

Dėl gaivaus aromato pankolis taip pat naudojamas kaip burnos higienos priemonių ingredientas.

Maistinis augalas

Pankolių sėklos apkepinamos su ghi sviestu, dedamos į patiekalą jo gaminimo pabaigoje, kad išlaikytų savo vitaminus ir naudingąsias savybes. Lengvai paskrudintos jos tinka ryžiams, daržovių sriuboms, padažams, salotoms, pyragams, pudingams, uogienėms.

Pankolio sėklos dedamos į raugintus kopūstus, agurkus, pomidorus, pipirus, marinuojamus obuolius ir arbūzus. O su pankolio lapais ar stiebais rauginti ar marinuoti agurkai būna kieti ir labai kvapūs.

Stiebai ar lapai dažniau naudojami kaip prieskoninė žolelė mėsai ar žuviai gardinti, marinuoti, taip pat puikiai dera prie jūros gėrybių.

Pankolio šaknį ir stiebus galima naudoti sriuboms, troškiniams ruošti. Šaknis paprastai apkepama svieste ar troškinama, tačiau ne itin ilgai, nes praranda savo švelnų skonį, ji yra vienas iš pagrindinių ar pagrindinis garnyro elementas.

Kasdienį maistą praturtins pankolio ir morkų salotos, daržovių tarta su pankoliu.

Įdomūs faktai

Viduramžiais pankolis buvo laikomas stebuklingu augalu, didinačiu lytinį potraukį.

Senovės Romoje gladiatoriams, nugalėjusiems kovą, buvo uždedamas pankolių vainikas.

Prancūzijoje, Marselio mieste, rugsėjo 21 dieną, Švento Mikalojaus dieną stengiamasi nuimti visą pankolių derlių - tikima, kad tada jis nepraranda kvapo.

Visuose Indijos restoranuose po valgio kartu su sąskaita atnešamas indelis su pankolio sėklomis. Kramtomos jos išvalo dantis nuo maisto likučių, pagerina virškinimą ir kiek vėliau sumažina vidurių pūtimą, aromatas atšviežina burną, pagerina kvėpavimą.

Naudoti šaltiniai: https://www.lanutrition.fr/petite-histoire-du-fenouil; https://www.vlmedicina.lt/lt/pankolis-vienas-is-devyniu-sventu-augalu; http://www.naujasisgelupis.lt/?p=35993

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *