Kapotos tešlos kepiniai · Skoniai

Galetės arba paplotėliai su įdaru

Artėjant rudeniui Instagrame mirgėte mirga papalotėlių su įdarais. Rusų blogeriai juos vadina galetėmis, nes prancūziškai skamba – les galettes. Tinklaraštyje Tarp vėjo gūsių jie vadinami tartomis. Na, kaip pavadinsi taip nepagadinsi. Bet man patiko minėto tinklaraščio išsamus gamybos aprašymas, nes seniai svajojau jų pasigaminti, tuo labiau,  kad yra kuo užpildyti šiuos nesudėtingus ir labai skanius, dabar pavadinsiu – pyragėlius. Nesudėtinga ir pakankamai greita. Jei žinote, kad draugai užbėgs po poros valandų – suspėsite tikrai, nes šiltas jis puikiai tinka su ledais, plakta grietinėle ar šaltu jogurtu.

Reikės:
Tešlai

  • 180 g miltų
  • 100 g sviesto
  • 100 g riebios grietinės
  • žiupsnio druskos

Įdarui

  • 1 puodelio mėlynių
  • 2 v.š. mėlynių uogienės
  • 2 kriaušių
  • 1 didelio rūgštesnio obuolio
  • 2 v.š. apelsinų džemo
  • pusės citrinos sulčių
  • 1-2 v. š. sviesto (ištirpinto)
  • 2-3 v. š. rudojo cukraus
  • 1 mažo kiaušinio aptepimui
  • miltelinio cukraus+cinamono (pabarstymui)
Dviejų skonių galetės

Gaminimas:

  1. Ant darbastalio suberkite miltus, sumaišytus su druska.
  2. Į vidurį sudėkite mažais kubeliais supjaustytą šaltą sviestą ir viską kapokite plačiu peiliu, kol gausite daug smulkių drėgnų trupinių (taip pat galite naudoti elektrinę maišyklę su atitinkamu antgaliu).
  3. Sudėkite grietinę (ji taip pat turi būti gerai atšaldyta) ir vėl viską kapokite peiliu (arba tęskite maišyklėje), kol nebeliks sausų miltų.
  4. Viską suminkykite rankomis – gausite minkštą, elastingą tešlą. Jei šiek tiek limpa prie rankų, pabarstykite miltais, tik nepadauginkite, tešla neturi būti per daug kieta.
  5. Tešlą surinkite į rutulį, įvyniokite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą mažiausiai pusvalandžiui, dar geriau keletui valandų (galima ir visai nakčiai).
  6. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių, pasiruoškite kepimo popieriaus lakštą, kuris tilptų į kepimo skardą.
  7. Kriaušes ir obuolį nulupkite, išimkite sėklalizdžius ir supjaustykite skiltelėmis. Apšlakstykite citrinos sultimis ir atidėkit į šalį.
  8. Atidėkite puodelį šviežių ar šaldytų mėlynių ir du šaukštus mėlynių uogienės.
  9. Tešlą išimkite iš šaldytuvo, truputėlį palaikykite, kol suminkštės.
  10. Padalinkite į dvi dalis ir plonai iškočiokite du apvalius lakštus.
  11. Perkelkite juos ant kepimo popieriaus (arba iš kart kočiokite ant jo). Viduryje pasižymėkite maždaug 15-20 cm skersmens apskritimus (arba uždėkite nedidelę lėkštutę ir labai švelniai paspauskite, kad atsižymėtų kontūras).
  12. Vieno papločio pažymėtą sritį ištepkite apelsinų džemu, o kito – mėlynių uogiene. Ant vieno išdėliokite obuolių ir kriaušių skilteles, o ant kito – mėlynes.
  13. Viršų patepkite tirpintu sviestu ir apibarstykite ruduoju cukrumi.
  14. Kraštus užlenkite link vidurio, truputį paspauskite, patepkite kiaušinio plakiniu.
  15. Pašaukite į orkaitę ir kepkite 35 – 45 minutes, kol pasidengs rusva traškia plutele.
  16. Išėmę palaukite, kol šiek tiek atvės – bus galima “papudruoti” nurodytu mišiniu.
galetė
Galetė su kriaušėmis ir šaldytomis uogomis

Dar šis bei tas:

Paplotėlio viršų visada galima dekoruoti šviežiomis ar šaldytomis uogomis, jei renkatės obuolių ir kriaušių įdarą, tokio pat kepinIo su kriaušėmis idėją rasite Galetė su kriaušėmis.

Galima gaminti ir vieną didesnį paplotėlį, bet, man asmeniškai,  patiko dviejų skonių įdaras, labai kontrastiškas – įsidedi vieno gabalėlį, po to kito,  ir mėgaujiesi skaniu desertu ir malonia draugija.

Ruošiant du paplotėlius, įdarui paskaninti sviestą ir cukrų reikia padalinti į dvi dalis, nes ingredientai nurodyti vienam papločiui (na, čia manau, elementaru, bet maža ką …)

Ruošiant šią tešlą reikia naudoti tik geros kokybės, ne mažiau nei 82% sviestą ir gerą, ne mažiau nei 30% riebumo grietinę. Šie produktai turi būti gerai atšaldyti. Tešlos gaminimo procesas turi būti spartus, kad sviestas nespėtų labai sušilti, o suminkytą tešlą tuoj pat reikia talpinti į šaldytuvą. Nuo to labai priklauso kepinio tekstūra – turime gauti lengvai išsisluoksniavusią tešlą.

Galetė su avietėmis
Galetė su aviečių įdaru

Jeigu norite “šeimyninio” varianto, galite pasigaminti tešlos iš dvigubos porcijos, ir suformuoti, kad ir tokį paplotį:

img_15381
Biginė galetė su obuolių ir kriaušių įdaru

Manau, tokio dydžio pakaks šeimynai prie kavos ar arbatos. Tik nemanykit, kad jis gali būti per didelis ar jo gali būti per daug. To nebus, nes jis yra per skanus, kas užsigulėtų ant stalo ar ant spintelės!

Kūrybingų jums savaitgalių!

Dėkinga už kepinio idėją Tarp vėjo gūsių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *