Elnių medžioklė prasideda rugpjūtį, ir tęsiasi iki vasario. Per visą šį laiką, ne vienas sveikesnės mėsos gabaliukas atkeliauja ant mūsų pietų stalo – kepsnio, suktinukų, vytintų delikatesų pavidalu. Prastesni gabaliukai naudojami bifstrogenui, troškiniui gaminti, arba smulkinami, ir gaminami kotletukai, kibinai, faršo iešmeliai. Taip yra pas mus.
Tačiau, ne tik elniena, bet ir visa žvėriena laaabai skiriasi nuo užaugintų galvijų mėsos. Nekalbėsiu dabar apie tai, ar mėsa sveika apskritai. Esu tos nuomonės, kad valgyti reikia viską, tačiau saikingai, na, išskyrus tuos atvejus, kai kažko organizmas nepriima. Taigi, apie elnieną, kaip apie vieną iš žvėrienos rūšių, galiu pasakyti tik tiek, kad tai yra labai skani mėsa, ypač patelių ir jauniklių. Per rują sumedžiotas elnis turi specifinį, itin aštrų kvapą ir maistui praktiškai netinka, – medžiotojui jis reikalingas tik dėl trofėjaus.
Medžioklė – nepigus malonumas. Žvėriena – taip pat. Subendrinus gaunam, kad medžioti apsimoka – atsiperka maistas, o laikas praleistas stebint gamtą ir joje vykstantį gyvenimą, teikia didelį malonumą.
O šiandien gaminame kepsnį, nes yra proga.
Dar vienas proginis, ar galbūt galima jį pavadinti ir šventiniu, patiekalas – elnio kumpis su kriaušėmis ir porto padažu.
Reikės:
Kepsniui
- 1 v.š. druskos kilogramui mėsos (galima ir šiek tiek mažiau, nes kiti prieskoniai taip pat suteiks savo skoninių savybių)
- 100 g lašinukų (šviežių, sūdytų ar parūkytų)
- Žvėrienos prieskonių, juodųjų pipirų (pagal skonį)
- 4-5 skiltelių česnako
- 1-2 v.š. aliejaus
Padažui
- 70 g sviesto
- 4-5 skiltelės česnko
- 3 vidutinių baravykų (galima naudoti šaldytus)/kelių pievagrybių
- 100 ml grietinėlės
- Mėgstamų prieskonių
- Krapų
- Bazilikų
Bulvėms su lupena
- 8 didesnių bulvių
- druskos
- pipirų
- aliejaus
Gaminimas:
- Šviežios brandintos elnienos kumpio gabalą įtrinkite prieskonių mišiniu, smulkintu česnaku, marinuokite 1-3 paras. Kad mėsa būtų minkštesnė įtrinkite aliejumi (tą padaryti galima ir prieš parą arba prieš pat kepant, priklausomai kokio amžiaus žvėris).
- Paruoštoje kepimui mėsoje aštriu peiliu įstrižai padarykite kelias įpjovas, įterpkite ten lašinukus (naudojau šaldytus, nes mėsa buvo pakankamai pasūdyta), dėkite į kepimo rankovę ir – į orkaitę!
- Kepkite 230 laipsnių temperatūroje valandą/pusantros.
- Bulves gerai nuplaukite, supjaustykite išilgai į keturias dalis, įtrinkite druska, pipirais, užpilkite aliejumi, kelis kartus permaišykite, “pamasažuokite”.
- Dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą, kepkite apie pusvalandį ar daugiau kartu su kepsniu.
- Bulvėms iškepus, jas išimkite, laikykite šiltai, o baigiant kepti kepsniui grąžinkite atgal (galima kepti ir kartu su kepsniu orkaitės apatinėje lentynoje).
- Padažui skirtame inde įkaitinkite sviestą, sudėkite smulkintą arba trintą česnaką, trumpai pakepinkite, sudėkite smulkintus grybus, troškinkite maždaug 5 minutes.
- Supilkite grietinėlę, pakaitinkite iki užvirimo, sudėkite prieskonines žoleles.
- Mėgaukitės!
Dar šis bei tas…
Jeigu mėgstate aštresnius padažus, galite įtarkuoti brandinto sūrio.
Padažui galite panaudoti ir išsiskyrusias kepimo metu sultis – beliks tik įdėti grietinės, džiovintų grybų.
Prie žvėrienos tinka ir rūgščių uogų (bruknių, spanguolių) tyrė.
Bulves orkaitėje mėgstu kepti ir pagal kitą receptą – jį rasite prie lėtai keptų šonkaulių.