Rudenį, kai sumažėja spalvų – topinambai savo geltonais išraiškingais žiedais džiugina akį iki vėlyvųjų šalnų. Tik kažin, ar dažnas žino, kokį gėrį slepia ši žolė. Savo išvaizda panaši į saulėgrąžą, skirtingai nuo pastarosios ji nesubrandina sėklų, tačiau priaugina šakniagumbių, kuriais ir dauginasi. Šis augalas dar vadinamas bulvine saulėgrąža, Jaruzalės artišoku arba, tiesiog, žiemine bulve.
Atsiradimo istorija
Topinambus dar XVI a. pastebėjo žymus prancūzų keliautojas, rašytojas Jacquas Cartier. Tyrinėdamas dabartinę Kanados teritoriją jis rado didelius kukurūzų, pupų, moliūgų laukus, kuriuos augino vietiniai indėnai. Šios kultūros jau buvo žinomos. Tačiau keliautojas paminėjo vieną, kurios tiksliai įvardinti negalėjo. Tik po kelių dešimčių metų, XVII a. pradžioje ši kultūra pasiekė Europą ir konkrečiai Prancūziją. Ji atkeliavo kartu su kitu prancūzų tyrinėtoju Samueliu de Champlainu, buvo jo išpopuliarinta ir įvardinta – gavo topinambour (pranc.) vardą nuo indėnų genties Tupinambas, auginusios šiuos augalus.
Angliškai jie dar vadinami Jerusalem artichoke. Kadangi topinambai savo skoniu primena artišokus – nieko nuostabaus. Bet kodėl Jaruzalės? Įtikinamiausia versija yra ta, kad topinambas savo išvaizda būdamas panašus į saulėgrąžą itališkai vadinamas girasole. Tūlam anglakalbiui kažkada įtikinamai nuskambėjęs žodis susitapatino su Jeruzalem.
Auginami maistui ir pašarui topinambai Prancūzijoje labai išpopuliarėjo XIX a. pradžioje, o ypatingą vaidmenį suvaidino antrojo pasaulinio karo metu. Po to šios daržovės populiarumas kiek nusilpo, bet XXI a. ji pradėjo išgyventi renesansą. Topinambais dabar dažnai skaninamos sriubos, bulvių patiekalai, netgi pyragai.
Nauda sveikatai
Topinambai yra išskirtinė daržovė. Be vitaminų B1, B2 jos turi vitamino C, kurio yra tris kartus daugiau nei morkose ir burokėliuose. O mineralinių medžiagų – vos ne visa Mendelejevo lentelė. Jie neturi krakmolo, tačiau turtingi inulinu. Tai kitoks angliavandenis, kurio topinambuose yra daugiau nei 10 procentų. Ši medžiaga skrandyje nėra suvirškinama, tačiau žarnyne perdirbama gerųjų bakterijų, todėl yra naudinga tinkamai mikroflorai palaikyti. Svarbiausia yra tai, kad jo fermentacijos produktai neleidžia susidaryti cukraus pertekliui kraujyje. Dėl šios savybės daržovė tampa puikia profilaktine priemone diabetikams, pagalba kenčiantiems dėl vidurių užkietėjimo, turintiems silpną imunitetą.
Svarbu ir tai, kad nesuvirškintos inulino skaidulos, sugerdamos daug vandens ir išbrinkdamos, suteikia sotumo jausmą. Taigi, ši topinambų savybė gali būti puikiai pritaikoma siekiantiems reguliuoti suvartojamus maisto kiekius, ir taip atsikratyti antsvorio.
Topinambų gumbai turi askorbo rūgšties ir baltymo. Šie elementai esantys daržovėje padeda organizmui geriau pasisavinti geležį. Sergantiesiems anemija rekomenduojamos topinambų sultys – jos stiprina širdį, padeda tirpstant galūnėms. Kadangi topinambai turi daug kalio druskos, šios daržovės sultys padeda iš organizmo pasišalinti nereikalingam skysčių kiekiui, sumažina rankų ir kojų tinimą, tampa puikia pagalba širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikoje. Ši topinambų savybė gali būti pritaikyta ir sergant leukemija.
Hipertonijai ir sąnarių ligoms rekomenduojama naudoti topinambų lapus ir jaunus ūglius, – dėti į salotas, paskaninti aliejumi. Taip pat manoma, kad reguliarus šviežių topinambų vartojimas, sumažina aterosklerozės riziką, mažina kraujo klampumą, trombozę. O sutrinti topinambų gumbai yra puiki priemonė nuo raukšlių.
Topinambų auginimas
Topinambai – tai daugiametis astrinių šeimos augalas, siekiantis 1-3 metrus, greitai plinta, užima dideles teritorijas, todėl lengvai sulaukėja. Jų galima rasti pakelėse, pakrūmėse, o darže gali būti sunkiai išgyvendinami.
Topinambų gumbus geriausia sodinti vėlų rudenį (spalio pabaigoje ar net lapkričio pradžioje). Pavasarį, nuo kovo vidurio iki mėnesio pabaigos dar galima užsiveisti šių naudingų augalų. Geriausia, kai sodinamoji medžiaga – topinambo gumbas sveria apie 30–50 g. Topinambai, kaip ir įprastos lietuviškos bulvės, sodinami į duobutes. Jei mažesni gumbai, į duobutę jų dedama po du. Pavasarį sodinami 10 cm, rudenį – 15 cm gylyje, tarp augalų paliekant 35–40 cm atstumai, tarpueilių plotis – 60 cm.
Topinambai nėra reiklūs dirvai, tačiau gerai auga lengvesnėse priemolio ir priesmėlio dirvožemiuose, nemėgsta rūgščios, užpelkėjusios žemės. Šias daržoves geriausia sodinti daržo pakraštyje (jie užauga aukšti ir plinta kaip avietės). Vienoje vietoje gali augti iki 20 metų.
Topinambų laikymas
Topinambų derlius imamas nuo lapkričio iki balandžio pabaigos – tada, kai kito derliaus mūsų šalyje nėra. Topinambai gali žiemoti ir neuždengti daržo lysvėje. Jie pakelia net iki -15 (kiti rašo – iki -30) laipsnių šaltį bei nepraranda savo maistinių savybių. Būtent ankstyvą pavasarį (kovo – balandžio mėn.) gumbuose inulino būna net iki 20 procentų. Tuo metu topinambai būna traškūs, puikaus, riešutus primenančio skonio. Tačiau pradėję želti gumbai maistui netinkami.
Topinambai turi ploną pažeidžiamą odelę, greitai pradeda vysti. Todėl iškasti topinambai išsilaiko tik du mėnesius. Valgymui ir sodinimui topinambus geriausia vartoti šviežius. Jų galima išsikasti ir žiemą esant negiliam įšalui. Jeigu toks papildomas darbas nevilioja, galima visus gumbus iškasti, susluoksniuoti su durpėmis, smėliu ir laikyti vėsiame rūsyje. Jeigu yra nedidelis kiekis, geriausia laikyti šaldytuve įsuktus į drėgną rankšluostį. Topinambų gumbus galima ir užšaldyti.
Rekomenduojama bent pusę topinambų gumbų prieš kiekvieną žiemą surinkti – kuo daugiau jų liks dirvoje, tuo smulkesnį derlių gausime kitais metais. Jei bulvinių saulėgrąžų derlių paliksime likimo valiai, augalai išvešės, o gumbai susmulkės.
Topinambų vartojimas
Topinambus galima valgyti žalius. Nebūtina net nuskusti žievės – tereikia gerai nuplauti. Tačiau tokių užvalgius gausiau gali pradėti pūsti pilvą, todėl reikėtų vartoti saikingai.
Gumbus galima virti, kepti, troškinti, spausti sultis. galima taip pat pasigaminti traškučių, naudoti kepant pyragus, užkepti kartu su kitomis daržovėmis. O kepta silkė su topinambais – tai yra tai, ką būtina pasigaminti!
Nepatikėsite, bet sumalus džiovintus topinambus galima pasidaryti net kavos.:)
Kadangi daržoves sunku išlaikyti šviežias, topinambų gumbų patariama ieškoti ne prekybos centruose, o ūkininkų turguose, pažįstamų sodininkų kiemuose.
Naudoti šaltiniai:
https://www.delfi.lt/verslas/kaimas/topinambai-lengva-auginti-naudinga-valgyti.d?id=56845883