Skoniai · Sveikuolių pusryčiai

Bolivinė balanda su kiaušiniu

Kas ta bolivinė balanda ir su kuo ji valgoma? – Klausiau savęs visai neseniai. Ar tai grūdai, ar sėklos? Vikpedijos skelbia, kad tai daugiau grūdinė kultūra (“pseudogrūdinė” – įvardija vienas iš puslapių). Gimine susisiejusi su tokiais augalais kaip burokai, špinatai, bolivinė balanda daugiau nei 5000 metų auginama Pietų Amerikoje Andų kalnuose. Ši kultūra vietiniams gyventojams yra viena svarbiausių jų mitybos racione, kaip mums bulvės, o piečiau gyvenantiems – pupos ar kukurūzai.

Šio augalo išskirtinės maistinės savybės buvo pastebėtos labai seniai. Sakoma, kad žygiuose inkų kariai valgydavo vadinamuosius “karo rutuliukus” sudarytus iš šio augalo grūdų miltų ir taukų mišinio. Bet bolivinė balanda iš savo gimtųjų kalnų nusileido ir pasiekė kitus kraštus tik apie 1970 metus. Ir atkeliavo ji ne kaip kukli našlaitė, o kaip išdidi karalienė. Žinia, kad iš jos grūdų išgaunami miltai neturi gliuteno ir yra tinkami duonai kepti greitai apskriejo pasaulį. O tai, kad augalo grūduose yra gausybė proporcingai subalansuotų amino rūgščių, didelis kiekis kalcio, fosforo, geležies ir daug kitų vertinų komponentų augalo grūdus iškėlė į neregėtas aukštumas.

Bolivinė balada arba kynva tapo “supermaistu”. Kenčiantys nuo perteklinio “negyvo” maisto, pasireiškiančio agresyviomis alergijos formomis, chroniškomis ir nepagydomomis ligomis, nutukimu, ją būtinai turėtų įtraukti į savo mitybos racioną! O ir mes, pasigaminę kad ir šias paprastas salotas, žengsime tą nedidelį žingsnelį geresnės savijautos link.

Skanauti galite ir su keptais moliūgais, su braškėmis ar su avokadu.

Laikas užkąsti…

Reikės: (1 asmeniui)
  • 1/3 puodelio šviesios bolivinės balandos
  • 1-2 kiaušinių
  • 1/2 citrinos sulčių
  • 3 v.š. alyvuogių aliejaus
  • Kelių vyšninių pomidorų
  • Kelių konservuotų žaliųjų alyvuogių
  • Saujelės gražgarstės (rukolos)
  • Druskos
  • Pipirų
Bolivinė balanda su kiaušiniu
Gaminimas:
  1. Bolivinę balandą gerai nuplauname po tekančiu vandeniu.
  2. Dedame į puodą, užpilame dvigubai didesniu kiekiu vandens, įdedame druskos, uždengiame, verdame 12 minučių.
  3. Išvirusių sėklų neskubame atidengti – palaikome 5 minutes po dangčiu.
  4. Nuplauname ir nusausiname grąžgarstę, pomidorus.
  5. Įdedame virti kiaušinius – verdame 7 minutes ne daugiau.
  6. Į lėkštę dedame virtą bolivinę balandą, minkštai virtus kiaušinius, per pusę perpjautus pomidoriukus, išdėliojam alyvuoges, sudedam grąžgarstę.
  7. Lėkštės turinį apšlakstom citrinos sultimis, užpilame aliejaus, pabarstom druska ir pipirais.

Mėgaukimės – sveiko maisto nebūna per daug!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *