Europos virtuvė · Mielinės tešlos kepiniai · Skoniai · Tartos, tartaletės

Prancūziška tarta “Tropezietė”

Tam, kam įdomi senojo žemyno virtuvė, greičiausia yra girdėjęs ar net ragavęs Prancūzijos Cote d’Azure regiono pasididžiavimą Tarte Tropésienne. Mūsų šalyje yra įpatingai išpopuliarėję tokios prancūziškos “garsenybės”, kaip macaron’s, eclaire’s  (dažnas restoranas ir ne viena namų šeimininkė, tikriausiai, yra juos įsitraukę į savo išskirtinių desertų sąrašą). Tačiau, ar yra gaminančių tikrai labai vertą dėmesio ir labai populiarų Prancūzijoje pyragaitį Paris Brest? Tikiu, atrasim vieną kitą nedrąsų bandymą.

Tarte Tropésienne – tur būt, dar didesnė retenybė Lietuvoje? Pastaroji skiriasi nuo jau minėtų skanėstų, nes gaminama ne iš plikytos tešlos, o iš mielinės. Šis purus pyragas ar pyragaitis (priklausomai nuo dydžio), perteptas prancūzų mėgstamu kvapniuoju kepinių kremu, papuoštas perlinio cukraus kepurėle, dar 1955 metais užkariavo prancūzų širdis. Didžiausia reklama jam buvo Brigitte Bordo įvertinimas, kurios dėka jis ir įgijo tokį pavadinimą.

Pati pradžių pradžia buvo 1952 metais, kai į kurortinį miestelį prie Viduržiemio jūros Saint-Tropez užklydo lenkų kilmės kepėjas Alexandre Micka ir įsteigė ten savo kepyklėlę. Pradėjęs kepti pyragaičius pagal savo močiutės receptą, taip ir nesustojo. Kepyklėlių su iškaba Tarte Tropésienne dabar galima rasti visoje Pietų Prancūzijoje ir net pačiame Paryžiuje. Kaip man sekėsi atkartoti prancūzo šefo žingsnius gaminant “Tropėzietę”, sužinosite, jei tik pasirįšite skaityti toliau, nors neabejoju, kad suintrigavau.;)

Reikės:

Pyragui

 • 190 g miltų
 • 250 g pieno
 • 110 g sviesto
 • 7 g sausų (14 g šviežių) mielių
 • 2 kiaušinių
 • 1 kiaušinio (aptepimui)
 • 25 g cukraus
 • perlinio cukraus
 • mėgstamo aromato (nebūtinai)

Kremui

 • 1 a.š. bet kokio jums patinkančio aromato (prancūzai turi savo garsųjį fleur d’oranger)
 • 375 g kepinių kremo
 • 6 g arba 3 lapelių želatinos
 • 300 ml grietinėlės
 • 1 vanilės ankšties
 • citrinos žievelės

Gaminimas:

 1. Į ruošimo indą įpilame šiek tiek kambario temperatūros (arba vos pašildyto) pieno, įmušame kiaušinius, įlašiname aromato, supilame miltus, įdedame drusko, cukraus, viską maišome apie 5-6 minutes, kol gauname elastingą tešlą.
 2. Dedame pasmulkintą kambario temperatūros sviestą, tęsiam procesą dar apie 5 minutes – sviestas turi gerai įsiterpti į tešlą.
 3. Gauname ventisą, bet šiek tiek lipnią tešlą, kurią uždengiame maistine plėvele arba rankšluostėliu ir pastatome šiltai, 1-1,5 valandos – ši turi iškilti dvigubai.
 4. Pertepimui – želatiną užpilam šaltu vandeniu, kad išbrinktų.
 5. Į maišymo indą sudedame kepinių kremą, nutarkuotą citrinos žievelę, įlašiname aromato, sudedame vanilės ankšties turinį, viską permaišome.
 6. Išbrinkusią želatiną ištirpiname (galima ir mikrobangų krosnelėje), supilame į kremo ruošinį, gerai viską išsukame, sudedame išplaktą grietinėlę ir dar kartą sumaišome turinį iki vientisos krminės masės, padedame į šaldytuvą, kad pastingtų.
 7. Iškilusią tešlą paspaudome, kad išeitų oras, perdedame į kepimo indą, suformujame apvalų pyragą, paliekame kambario temperatūroj, kad šis dar kartą pakiltų.
 8. Po valandos ar šiek tiek daugiau, iškilusį pyragą aptepame kiaušinio ir pieno plakiniu, gausiai apibarstome perliniu cukrumi.
 9. Kepame 160 laipsnių temperatūroje 20-30 minučių.
 10. Atvėsusį pyragą perpjauname išilgai, ant pagrindo tepame arba spaudžiame su konditeriniu švirkštu kremą, uždedame viršūnėlę – VOILA!
 11. Būtų protinga palaikyti šį “šedevrą” šaldytuve, kad sutvirtėtų kremas, tačiau jei valgysite iš karto, taip pat nieko neprarasite:)

Dar šis bei tas…

Kremą patariu gaminti pagal vieno prancūzų restorano šefo išbandytą receptą (trečias receptas Tarte Tropésienne) – labai patiko!

Bandelių tešlą gaminau pusiau rankiniu būdų – buvau pasitelkusi elektrinį maišytuvą su specialiu antagliu, – gal kažkiek padėjo, tačiau daug darbavausi mediniu šaukštu, silikonine mentele. Maišymas čia yra labai svarbus, nes norint gauti purų pyragaitį, reikia pasistengti. Geriausia, žinoma turėti kombainą, kuris viską padaro.

Originalus recepto įrašas: https://www.youtube.com/watch?v=Xd4jCJdRd1k

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *