Straipsniai

Mongoldų paslaptys arba kaip paįvairinti keptuvės turinį

Mongoldai yra kilę iš laukinės rūšies augalų, kurių galima rasti nuo Lamanšo iki Indijos. Keltai juos augino 2000 metų prieš J.K., o Antikos laikais jais mėgavosi romėnai bei graikai. Italų virtuvėje dar ir dabar labai vertinama daržovė.

Mongoldai

Dirstelėjus į darže augančius mongoldus, galima juos netyčia supainioti su burokėliais, ypač jeigu žmonės prieš tai nėra su jomis susidūrę. Ne veltui jie vadinami burokėlių pusbroliais. Tačiau nors išoriškai šios dvi daržovės panašios, tačiau pirmosios maistui naudojami tik lapkočiai ir lapai.

Mongoldai nėra labai paplitę mūsų krašte, tačiau savo verte nenusileidžia daugumai išgirtų lapinių daržovių. Juose gausu vitamino C,A, B6, magnio, kalio, geležies, folinės rūgšties, riba flavonoidų. Jų mėsingi lapai gali siekti iki 15 cm pločio, o spalva gali kisti nuo šviesiai žalios iki sodrios. Stiebai gali būti žalsvi arba rausvi, ir kuo spalva intensyvesnė, tuo ši daržovė yra saldesnė.

Naudojimas virtuvėje
Įdaryti mongoldai
Mongoldų lapai įdaryti pievagrybiais

Mongoldai yra valgomi žali, jų dedama į salotas, sumuštinius, troškinius. Mongoldais taip pat gardinami makaronai, gaminamas rizoto. Lapkočiai yra termiškai apdorojami kaip salierų ar šparagų, o lapai – kaip špinatų. Gaminant troškinius ar užkepėles pirmiausia reikia apkepinti lapkočius, o tik po to lapus. Lapus nuplikinus galima dėti įvairius Įdarus: kruopų su daržvėmis arba mėsos faršo, kaip mūsų tradiciniai balandėliai. Neįprastas derinys yra įdaryti mongoldai su pievagrybiais, tačiau vegetarms-gurmanams – tikrai patiks.

Laikymas

Šią daržovę hermetiškuose indeliuose šaldytuve galima laikyti maždaug 5 paras, tačiau iš pradžių reikia atskirti lapus nuo stiebų. Lapkočius supjaustyti ir sudėti atskirai, o lapus nuplauti, išdžiovinti, supjaustyti ir taip pat sandariai uždaryti.

Daržovė tinka ir šaldymui. Lapkočius supjaustyti ir sudėti atskirai į šaldymo maišelius, o lapus – supjausčius 2 minutes blanširuoti (apvirti arba nuplikyti vandeniu, garais), o tik po to užšaldyti.

Mongoldus galima anksti pavasarį atželdinti. Rudenį prieš šalnas juos reikia iškasti, susodinti į žemėmis ar smėliu užpildytas dėžutes ir padėti į rūsį. Esant silpnam apšvietimui išaugę lapai būna švelnesni ir skanesni.

Straipsnio šaltinis: https://www.metro.ca/produits-a-decouvrir/fruits-et-legumes/nos-fruits-legumes-et-fines-herbes/legumes-tiges

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *