Gal būt tai labai skambi antrarštė, tačiau joje daug tiesos. Baklažanas 100 gramų turi tik 28 kalorijas ir priklauso daržovėms turinčioms jų mažiausiai. Jis taip pat patenka į daržovių dešimtuką, turinčių daugiausia antioksidacinių savybių.
Šiandien į Lietuvą baklažanai atkeliauja iš Ispanijos, Lenkijos ir Olandijos. Tačiau tikroji šios daržovės tėvynė – Indija. Iš čia jie pateko į Kiniją, o Renesanso laikais buvo atvežti į Europos šalis. Lietuvoje mes įpratę matyti tamsiai violetinės spalvos baklažanus, nors jie gali būti ir gelsvos, kreminės spalvos. Dėl šios priežasties kai kuriose šalyse jų pavadinimas siejamas su kiaušiniu (angl. eggplant). Įdomu tai, kad iki pat XIX a. baklažanai Europoje buvo auginami kaip dekoratyvinė daržovė, nes iki tol buvo tikėta, kad jie yra… nuodingi. Tik išsiaiškinus, kiek naudingų medžiagų turi baklažanas, ši daržovė buvo „reabilituota“.
Baklažanas turi daug antocianino, nuo ko priklauso jo spalva ir didžiąja dalimi vertė.
Baklažanas taip pat turi daug maistinių skaidulų, todėl juo greitai pasisotinama, saponino, kuris stabdo riebalų sankaupas ir trukdo atsirasti celiulitui. Taigi, šią vasarą valgykite baklažanus, be sąžinės graužaties!
Baklažanas yra puikus antioksidantas, turintis vitaminų C ir E, seleno ir karotenoidų. Jis gali būti vienas iš tų, kurie padeda organizmui kovoti su kai kuriomis vėžio rūšimis, širdies kraujagyslių ligomis. Saugantis ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, baklažanas stabdo organizmo senėjimą.
Dažniau įtraukus baklažaną į savo racioną, galima pagerinti žarnyno būklę. Maistinės skaidulos esančios daržovėje užtikrina sėkmingą maisto atliekų pasišalinimą, o pektinai – bakterijų aktyvumą storojoje žarnoje. Tokiu būdu baklažanas natūraliai laisvina vidurius ir palaiko sveiką žarnyno florą, užkerta kelią storosios žarnos vėžiui.
Baklažanas taip pat mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Žarnyne baklažano pektinai sugaudo žalingas cholesterolio molekules, o šios daržovės įtraukimas į dietinę mitybą padeda sureguliuoti arterinį kraujo spaudimą.
Bakalžanas labai rekomenduojamas diabetikams, nes stabilizuoja gliukozės kiekį kraujyje.
Baklažano odoje esantis nasuninas, gerina medžiagų transportavimą į ląstelę, skatina šlakų pasišalinimą, gerina smegenų kraujotaką ir atmintį.
Atsargumo priemonės
Visa tai gausite vartodami tik geros kokybės baklažanus, kuriuos tinkamai apdorosite. Baklažanų oda turi būti lygi, žvilganti, tamsiai violetinio atspalvio. Reiktų vengti suvytusių, sudaužytų, išblukusių baklažanų. Iki panaudojimo geriausia juos laikyti šaldytuve, o apdoroti nerūdijančio plieno peiliu, vengiant reakcijos su fitocheminėmis medžiagomis.
Baklažanuose daug oksalatų, kurie gali skatinti inkstų akmenų formavimąsi, o didelis jų kiekis – geležies transportavimą iš ląstelių. Taigi vartojant baklažanus taip pat būtinas saikas.
Straipsnis parengtas pagal:
http://www.vlmedicina.lt/lt/kuo-naudingas-baklazanas-2http://www.femininbio.com/cuisine-recettes/conseils-astuces/vertus-bienfaits-l-aubergine-81077