Jau seniai gaminau šiuos nostalgiškus sausainiukus. Šimtas metų ir viena diena! Žinoma, juokauju.:) Bet 20 metų žmogui tai jau nemažai, – va, kokiam ąžuolui, menka gyvenimo atkarpa. Šiandien jų renesansas.
Norėjau traškių – tokius ir skanauju. Būčiau neteisi sakydama, kad gaminau lengvai. 1989 metų leidimo kulinarine knyga “Sau ir svečiams” visada pasitikėjau. Joje radau du žagrėlių receptus. Vienas iš jų patraukė mano dėmesį tuo, kad tešlą reikėjo lankstyti ir mušti kočėlu – tai reiškė, kad tešla bus trapi arba bent jau pusiau trapi – to man ir reikėjo. Be to šaldytuve turėjau kiaušinių trynius, kurie prašėsi panaudojami. Ėmiausi darbo ir staiga atėjo nusivylimas – pagal nurodytą produktų kiekį, tešla niekaip nelipo. Galvojau patirsiu visišką fiasko. Tačiau nieko nekeisdama, dėjau papildomai grietinės ir stebėjau, – po truputį produktai apsijungė. Kantrybė – dorybė! Išėmusi tešlą iš maišyklės galėjau su ja daryti ką panorėjusi (plastilinas): minkyti (reikia), “mušti” (negailėti), lankstyti (sluoksniuota tešla), glostyti (mylėti).
…ant kaitros statau nedidelį prikaistuvį, įpilu aliejaus – tiek, kad sausainiukai galėtų plaukioti, nesiekdami dugno (reikia numatyti ir tai, kad dalis aliejaus iškeliaus ant popierinių rankšluosčių kartu su žagarėliais).
Ir taip…
Reikės:
- 325 g miltų
- 2 kiaušinio trynių
- 0,5 st grietinės
- žiupsnelio druskos
- trupučio acto
- 1 a.š. stipraus alkoholinio gėrimo
- aliejaus (virimui)
- miltelinio cukraus su vaniliniu cukrumi (pabarstymui)
Gaminimas:
- Ant medinės lentos berkite miltus, įspauskite duobutę, sudėkite kiaušinių trynius, įlašinkite acto.
- Peiliu verskite miltus nuo kraštų link vidurio, supilkite grietinę, įdėkite žiupsnelį druskos, užminkykite tešlą – ji turi būti minkšta ir elastinga. (Sekant eiliškumu suformuoti tešlą galima ir tešlos maišykle).
- Paimkite kočėlą, padaužykite tešlą, ją vis palankstydami ir pasukiodami – muškite tol, kol atsiras pūslelės (gali užtrukti net 10-15 min.).
- Tešlą uždenkite ir palikykite pusvalandžiui pailsėti.
- Kočiokite tešlą tiek plonai, kiek tik įmanoma, supjaustykite rombais arba 2X10 cm juostelėmis.
- Rombus/juosteles per vidurį įpjaukite, išnerkite iš apačios į viršų, kepkite įkaitintame aliejuje. (Tobulas žagarėlis – gražios aukso spalvos).
- Iškepusius sausainiukus apibarstykite milteliniu cukrumi sumaišytu su vaniliniu.
Skanaukite skaniai jau užmirštus, bet labai nostalgiškus sausainiukus!
Dar šis bei tas…
Grietinę dėkite ne visą iš karto, gali atsitikti ir taip, kad reikės vieno kito šaukšto paplidomai – nesibaiminkite – stebėkite tešlą. Kai visi produktai apsijungia, ji tampa panaši į plastiliną.
Svarbu žagarėlių neperkepti, nes Iškepa akimirksniu. Patartina turėti visus juos jau paruoštus.