Dilgėlė, nepatraukli savo savybe skaudžiai suerzinti odą, vos tik ją prilietus, – gydančiomis savybėmis buvo žinoma dar Antikoje. Garsusis senovės gydytojas Avicena sakė, jog dilgėlių lapai ir sėklos gali sušildyti sušalusį ir ligotą kūną, na, o liaudies išmintis teigia, kad „dilgėlės – vertos septynių daktarų“.
Dar prieš J.K. graikų biologas ir gydytojas Dioskridas (Dioscoride) dilgėlę laikė afrodiziaku ir augalu malšinančiu skausmą, gerinančiu žarnyno darbą bei malšinačiu kosulį.
Dilgėlių arbata
Kupiną šaukštelį susmulkintų dilgėlių užpilkite 250 ml verdančio vandens, uždenkite ir palikite trumpam prisitraukti, nukoškite ir gerkite be cukraus. Arbatos pirmą puodelį išgerkite gurkšneliais ryte prieš pusryčius ir dar 1–2 puodelius per dieną 4–6 savaites. Ši arbata ypač naudinga pavasarį, kai pasirodo jauni dilgėlių ūgliai – jie veiksmingai grąžina išsekusias jėgas. Dilgėlės papildo organizmą trūkstamų vitaminų ir mineralų, išvalo ir sustiprina kraują, pagerina kepenų, tulžies pūslės, blužnies, kasos, skrandžio, žarnyno ir plaučių veiklą. Be to, dilgėlių arbata gydo ir daugumą alerginių reakcijų. Naujausiais medicininiais tyrimais nustatyta, kad dilgėlės veiksmingai mažina skausmą ir uždegimą, todėl dilgėlių arbatos patariama gerti sergant artroze, reumatoidiniu artritu, podagra ir kitomis sąnarių ligomis.
Vyrams, kuriuos kamuoja prostatos ligos, patariama gerti dilgėlių šaknų arbatos: 2 šaukštelius susmulkintų dilgėlių šaknų užpilkite 200 ml verdančio vandens. Indą uždenkite ir 5 minutes pavirkite ant mažos ugnies, nukoškite. Arbatos gerkite po ketvirtadalį stiklinės rytais ir vakarais 4–6 savaites.
Dilgėlė maistui
Dilgėlė verte prilygsta ankštinėms daržovėms, maistingumu lenkia špinatus ir brokolius. Šviežiose dilgėlėse daugybė mineralinių medžiagų (geležies, kalio, kalcio) ir vitaminų, ypač C, E, K ir B, beta karoteno, organinių rūgščių ir fermentų. Dilgėlės stiprina imunitetą, gerina kraują, bet reikėtų nepamiršti, kad taip pat jį tirština. Jos ypač gerai išvalo organizmą ir padeda įveikti pavasarį užplūstantį nuovargį. Nors dilgėlės žaliuoja visą šiltąjį sezoną, pirmieji pavasario mėnesiai – tinkamiausi joms rinkti, nes būtent tada šios žolės vertingiausios. Gaminti tinkamos ir maistingiausios – dilgėlių viršūnėlės. Geriausia jas skinti, kai stiebeliai dar jauni – iki 10–15 centimetrų aukščio. Kai dilgėlės ima megzti pumpurus, maistui gaminti jos nebetinka.
Receptų yra sukurta ne viena dešimtis, tačiau mes ir patys, pasitelkdami fantaziją, galime dilgėles išmoningai įkomponuoti į kasdienius savo patiekalus – kad ir į omletą.
Dilgėlė kosmetologijoje
Dilgėlė plačiai naudojamas medicinoje ir kosmetologijoje. Kadangi šis augalas savo sudėtyje turi naudingų medžiagų ir vitaminų, jį tinkamai paruošus, galima išspręsti daugybę odos ir plaukų problemų. Vaistažolę galima naudoti plaukų stiprinimui ir siekiant užkirsti kelią slinkimui, kovoje su pleiskanomis ir intensyviu plaukų riebalavimusi.
Gražūs ir išpuoselėti plaukai – tai kiekvienos moters pasididžiavimas. Kad jie būtų kuo gražesni, neretai išleidžiame daugybę pinigų visokioms „stebuklingoms“ kaukėms ir šampūnams – visa tai aktualiau žiemą, tačiau pavasarį jų galima prisirinkti miške, patvoriuose, prie tvenkinių ir daugelyje kitų vietų. Dilgėlių kaukės, antpilai ir nuovirai idealiai tinka riebių plaukų ir pleiskanojančios galvos odos priežiūrai, be to, skatina plaukų augimą.
Patarimai plaukų sveikatai gerinti:
Išspauskite šviežių dilgėlių sultis, įtrinkite į galvos odą; šiltai apvyniokite ir palaukite 1 valandą, išplaukite su vandeniu. Saujelę susmulkintų šviežių arba džiovintų dilgėlių užpilkite 0,5 l verdančio vandens, palaikykite 7–10 valandų, nukoškite ir skalaukite švarius plaukus (arba įtrinkite į šaknis). Pasidarykite dilgėlių antpilo žiemai – tai gana veiksminga priemonė. 3 valgomuosius šaukštus susmulkintų šviežių arba džiovintų dilgėlių užpilkite 100 ml degtinės, palaikykite keletą dienų ir nukoškite. Skystį galite įtrinti į galvos odą arba atskiesti 1 arbatinį šauktelį 1 litru vandens ir skalauti plaukus. Saujelę šviežių susmulkintų dilgėlių užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens ir pusvalandį palaikykite karšto vandens vonelėje. Atvėsinkite ir sumaišykite su 3 valgomaisiais šaukštais obuolių acto. Naudokite plaukų skalavimui. Kaukė riebiems plaukams: sumalkite dilgėles elektriniu smulkintuvu (jums reikės pusės stiklinės tyrelės), įdėkite arbatinį šaukštelį druskos ir viską gerai išmaišykite. Lengvais masažuojamaisiais judesiais ištepkite gauta mase galvos odą. Kad poveikis būtų geresnis, patartina galvą apsukti plėvele ir rankšluosčiu, palaikyti 15–20 minučių ir išplauti šiltu vandeniu.
Straipsniui naudoti šaltiniai:
https://www.savaite.lt/sveikata/patarimai/3975-liaudies-medicina-dilgele-ne-tik-dilgina.html
https://www.dieti-natura.com/plantes-actifs/ortie.html
https://www.tv3.lt/naujiena/gyvenimas/609097/dilgele-patvoriu-piktzole-ir-virtuves-karaliene
https://sveikata.tv3.lt/straipsnis/dilgeles-plauku-groziui-ir-sveikatai-1583