Straipsniai

Raudonųjų burokėlių lapai – lieknėjimui ir ne tik…

Maistui burokėliai buvo naudojami jau mūsų eros pradžioje. I-II a. buvo vartojami tik lapai, o šaknys paliekamos vaistams. Viduramžiais burokėlių šaknis tinkamai įvertino anglai ir pirmieji jas patiekė ant savo stalo. Kitos tautos dar ilgokai delsė, nes vyravo nuomonė, kad burokėlis yra labai vidutiška daržovė. Ir tik XIX a. viduryje pradėta plačiai naudoti šias daržoves maistui. Buvo išvestos įvairios veislės, pasižyminčios geresnėmis skoninėmis svybėmis.

Burokėlių lapai
Burokėlių lapai
Vitaminai

Burokėliai išsiskiria iš kitų daržovių savo maistine verte, o ypač vertinga yra žalioji lapinė burokėlių dalis, kurioje gausu kalcio, geležies, vitaminų A ir C. Burokėliai – tobulas folio rūgšties šaltinis ir puikiai tiks skaidulų, mangano ir kalio atsargoms papildyti. Kaip ir šakniavaisiai, lapai pasižymi valomosiomis savybėmis, tačiau švelnesnėmis, todėl juos galima vartoti žmonėms, sergantiems žarnyno ligomis. Burokėlių lapai normalizuoja žarnyno darbą, medžiagų apykaitą, iš organizmo šalina šlakus.

Burokėlių lapai turi didelį vitamino K kiekį, kuris organizme  palaiko normalų kraujo krešėjimą, stabdo kraujavimą, skatina žaizdų gijimą, dalyvauja organizmo regeneracijos procesuose, didina atsparumą infekcijoms, kartu su vitaminu D dalyvauja kaulų atsinaujinimo procesuose, skatina raumenų veiklą, palaiko vyresnių žmonių kaulų stiprumą, gali sumažinti osteoporozės riziką, būtinas normaliai inkstų veiklai.

Vitaminas P, kuris yra burokėliuose taip pat ir lapinėje jo dalyje, padidina kraujagyslių elastingumą, padeda esant sklerozei ir vidiniams kraujo išsiliejimams, skatina medžiagų apykaitą.

Lapuose yra daug vitamino U, kuris padeda sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa, kenčiantiems nuo gastrito.

Lapai, kaip ir pats šakniavaisis,  turi priešvėžinių savybių, todėl patartina kuo dažniau valgyti salotas iš burokėlių lapų.

Burokėliuose kaupiasi augalinių pigmentų (flavanoidų) medžiagos — betacianinai, kurie spalva panašūs į antocianinus, bet yra kitokios struk­tūros. Iš betacianinų geriausiai ištirtas betainas, kuris kaupiasi šakniavaisiuose, o lapuose jų taip pat yra. Burokėliai sintezuoja betainą, padedantį mūsų organizmui įsisavinti gyvulinius baltymus. Todėl sergant kepenų ligomis burokėliai tampa absoliučiai nepamainomu produktu.

Maistas

Burokėlių lapai nėra labai dažni mūsų virtuvėse, tačiau be reikalo. Jauni lapai savo skoniu nei kiek nenusileidžia špinatams ir yra puikus žalių salotų komponentas. Apvirti garuose ar vandenyje, jie gali paįvairinti kimštinius pyragus, lietinių įdarus, įvairius apkepus arba tapti puikiu garnyru prie mėsos ar kiaušinių patiekalų. Skanios yra jaunų lapų šaltos, bei karštos sriubos, juos galima dėti į žaliuosius kokteilius, pasigaminti traškučių. Patartina nepervirti ir neperkepti žaliosios burokėlių dalies, ir mėgautis jos teikiama nauda sveikatai.

Burokėlių lapų čipsai
Burokėlių lapai paruošti kepimui
Burokėlių lapų traškučiai
Burokėlių lapų traškučiai
Arbatos

Burokėlių lapai gali būti vartojami užpilams, arbatoms. Tam tikslui, juos galima vartoti žalius ir džiovintus. Pavyzdžiui, susmulkinus 1 valgomąjį šaukštą žalių burokėlių lapų ir užpylus stikline verdančio vandens, gausime dienos arbatos normą, kuri sutvarkys užkietėjusius vidurius. Lapų nuoviro vonelės padės sergant sąnarių ligomis. Žalių smulkintų lapų kompresai numalšins galvos skausmą, akių uždegimą.

Pasiraškykime kuo dažniau burokėlių lapų! Vasaros juk laukiam, kad atsinaujintumėm visapusiškai. Šiltu oru galima pasisotinti lengvu maistu – taip organizmui duosim poilsį, pataisysim kūno linijas, išsiugdysime sveikesnius įpročius.

Straipsnis parengtas pagal: http://www.gerbeaud.com/fruit-legume-de-saison/betterave.php

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *