Prisnigo. Medžių šakos vos atlaiko joms primestą svorį. Sausio 6 diena – Trys Karaliai.
Kiekvieną kartą, kai ateina ši šventė, prisimenu, kad pietų šalys turi gražias tradicijas. Man, kaip frankofoniškos kultūros gerbėjai, labiausiai įsimintinas paskojimas apie tai, kaip Prancūzijoje tą dieną kepamas specialus paplotėlis, į kurį įdedama maža figūrėlė iš porceliano, stiklo, keramikos, ir tas, kuriam pakliūna šis mažmožis, tampa metų karaliumi ar karaliene.
Gražus paprotys, bet tolimas mums. Išsikepti ta proga šį skanėstą, kad ir be staigmenos, man knietėjo seniai. Šiais metais, nors ir paskutinę dieną, savo norą išpildžiau – išsikepiau tradicinį, su migdolų kremo įdaru paplotį ir tuo l-a-b-a-i didžiavausi.
Labai nedelsdami pradėkite ir jūs! Gal dar suspėsite, arba bent jau išmėginsite, o kitiems metams jau nedvejosite – juk gerai turėti proginius patiekalus, nes ruošiami vieną kartą į metus, jie tampa labiau geidžiami.
Reikės:
Sluoksniuotai tešlai:
- 250 gramų miltų
- 125 gramų vandens
- 170- 200 gramų sviesto arba kepinių margarino
- 3 gramų druskos
Migdolų kremui:
- 100 gramų cukraus pudros
- 100 gramų migdolų miltų arba migdolų
- 100 gramų sviesto
- 2 kiaušinių
- Romo arba migdolų esencijos
Sluoksniuotos tešlos gaminimas:
Miltus supilkite ant darbastalio, padarykite viduryje nemažą duobutę ir įpilkite truputį vandens. Iš vidurio imkite po truputį miltų ir paėmę kapoklę maišykite juos su vandeniu. Palaipsniui, neskubindami proceso sumaišykite visus miltus su nurodytu vandens kiekiu.
Kapokle kapokite tešlą tol, kol jai suteikite reikiamą konsistenciją.
Konsistencija turi būti tokia, kad pakėlus tešlą, ji lengvai elastingai išsitemptų (gali prireikti įpilti daugiau vandens, jei matote, kad tešla kietoka).
Imkite tešlos gumulą ir suformuokite keturlapį, į kurio vidurį patalpinkite visą reikiamą sviesto ar margarino kiekį.
Visas procesas parodytas mano ankstesniąjme sluoksniuotos tešlos recepte. (Šį kartą tešlą gaminau nešaldydama, o iš karto sluoksniavau-kočiojau, sluoksnavau-kočiojau ir taip – šešis kartus).
Paskutinį kartą sulankstytą tešlą padėkite į šaldytuvą ir imkitės migdolų kremo.
Migdolų kremo gaminimas:
Kambario temperatūros sviestą išsukite, supilkite cukraus pudrą ir intensyviai maišykite, kol gausite vientisą masę.
Įdėkite pirmiausia vieną kiaušinį, įsukite jį į kremą, po to įdėkite ir kitą – vėl viską sumaišykite iki vientisos kreminės masės.
Pabaigoje sudėkite maltus migdolus ir dar pasukite su elekrine šluotele, kol gausite vienalytį, migdolais kvepiantį kremą.
Skoniui pagerinti įpilkite šiek tiek romo arba migdolų esencijos.
Papločio formavimas:
Išimkite iš šaldytuvo tešlą, ją iškočiokite ir apsibrėžkite (iš akies) du skritulius – vienas turi būti šiek tiek didesni už jūsų kepimo formą nuimamais kraštais, o kitas – jos dydžio.
Ant pastarojo uždėkite kepimo formos bortelius ir padarykite apskritimo dyd-io papločio ruošinį. Kontūro kraštus aptepkite kiaušinio plakiniu, o į vidurį dėkite migdolų kremą.
Antrąjį, didesnį didesnį paplotį, uždėkite ant jau anksčiau paruošto papločio su migdolų mase.
Ant abiejų papločių ruošinio uždėkite kepimo formos bortelius, kad jie užspaustų (“užlydytų”,anot prancūzų) abiejų kraštus. (Nuotraukoje yra atvirkštinis variantas, tačiau esmės labai nekeičia 😉
Peiliu įdurkte papločio vidurį, padarydami skylutę, vadinamą “kaminą”, pro kurį kepimo metu išeis susitelkęs garas.
Pirštais užspausdami kraštelius iš vidinės pusės, peiliu padarykite mažytes įstrižas įpjovas tarsi apsiūdami savo paplotėlį.
Papločio viršuje galite išraižyti įvairius ornamentus. Mano nuotraukoje matosi vienas iš labiausiai naudojamų ”raižinių”.
Prieš dedant į 200 laipsnių įkaitintą orkaitę, gausiai aptepkite kiaušinio plakiniu. Kepkite apie 30 minučių.
Pasidarykite dar vieną šventę metuose!
Dar šis bei tas…
Aptepti pyragėlį dar geriau kiaušinio ir pieno plakiniu – bus minkštesnė plutelė.
Sluoksniuotai tešlai, vietoj sviesto ar margarino, galima rinktis miltų ir sviesto masę (60 gramų miltų + 110 gramų sviesto).