Kai norime kažko skanaus ir sveiko. Arba, kai turime moliūgų, o trinta sriuba jau būna įgrisusi. Tada arba kepam keksiukus ar pyragus, arba lieka visai paprastas, bet neprastas dalykas – moliūgų saldainiukai arba taip vadinami balls’ai. Ir sveika ir skanu, o vaikams – tikras džiaugsmas. Kad atrodytų viliojančiai, nepagailėkime “tiuningo” – migdolų, šokolado drožlių ar liofilizuotų uogų. Patikėkite, ragautojai sieks vieną po kito, nors įdaras bus ir tas pats.;)
Nesiplėsiu labai maliūgų tema, nes jiems reklamos nereikia. Tik atkreipsiu dėmesį, kad tai ne daržovė, o vaisius. Moliūgai skirstomi į valgomus ir dekoratyvinius, kurie gali būti taip pat valgomi, tačiau dėl įvairių formų ir spalvų vaisių, pasidabinusių dryželiais, gumbeliais ir įvairiaspalvėmis dėmelėmis, „nekyla ranka“ jų suvartoti. Dekoratyviniai moliūgai gali būti panaudoti kaip puošni interjero detalė patalpose, soduose ir daržuose, „pasitiks“ ateinančius svečius prie durų. Dėl kietos luobelės moliūgai ilgai negenda, o sudžiovinti tarnaus ne vieną sezoną. Jie pasitelkiami kaip rudeninės dekoracijos namams puošti arba panaudojami praktiškesniems tikslams – įrankiams, muzikos instrumentams, meno objektams pasigaminti. Šios idėjos jau atsineštos iš senovės Egipto.
Kokie gi moliūgai skaniausi? Kaip sakoma dėl skonio nesiginčijama, bet visdėlto yra keletas išskirtinėmis skoninėmis savybėmis pasižyminčių moliūgų rūšių. Vienas jų tai japoniškas Hokaido moliūgas. Šis ypač tinkamas virti tirštiems džemams, kepti blynams bei gaminti desertus. Kitas – Muskatinis moliūgas. Jo saldus minkštimas praturtina troškinių, sriubų skonį, suteikia drėgmės kepiniams ir savito skonio desertams. Jį galima valgyti žalią, ypač sveikose rudeninėse salotose, taip pat virtą bei keptą.
Sviestinis moliūgas termiškai apdorotas virsta vientisa aksomine mase, todėl yra idealus, košėms, kreminėms sriuboms ir kepiniams. Keptą sviestinį moliūgą galima patiekti kaip garnyrą arba įmaišyti į šiltas salotas, trintą košę ar kepti įdarytas puseles. Paprastas, bet labai skanus receptas – moliūgų riekeles apšlakstyti aliejumi, apibarstyti prieskoniais ir iškepti orkaitėje. Spagetinis moliūgas ne veltui taip pavadintas. Perpjautas per pusę ir iškeptas orkaitėje, jo minkštimas išsiskaido į ilgus plaušus primenančius makaronus. Juos galima vartoti vietoj makaronų su mėsos, pesto, grietinėlės padažu ar sūriu.
O štai ir Didysis moliūgas. Toks dičkis yra šeimininkų pasididžiavimas, bet kartu ir galvos skausmas. Keliasdešimt kilogramų sveriantį moliūgą reikia kažkaip sudoroti. Vienas iš būdų spausti sultis ir jas sumaišius su obuolių sultimis skanauti ilgais žiemos vakarais. Padalijus į gabalus tokį vaisių galima užšaldyti – žiemą tiks košei, sriubai ar troškiniui. Užšaldyti galima ir kepto moliūgo tyrę, kuri bus tinkama kepiniams. Be to moliūgų perteklių visada galima paversti gundančiais saldainiais, cukatais bei traškučiais.
O mes ką darome? – Ogi Didžiojo moliūgo dalybas! “Tam davė, tam davė,… o šitam vargšeliui neliko.:(” Kad taip neatsitiktų…
Reikės:
- 100 g moliūgų piure
- 60 g smulkintų džiovintų vaisių (obuolių, abrikosų, slyvų, kt.), šviežių datulių
- 30 g avižų dribsnių (skirtų greitai paruošiamai pusryčių košei)
- 1 v.š. kokosų aliejaus (ištirpinto)
- 15 g graikinių riešutų (tinka ir kitokie)
- 3 v.š. ryžių/migdolų miltų
- 1-2 v.š. skysto medaus (nebūtinai)
- Cinamono (nebūtinai)
- Vanilės (nebūtinai)
Gaminimas:
- Elektrinio trintuvo pagalba sutrinkite avižų dribsnius, riešutus, džiovintus vaisius/šviežias datules su moliūgų piure ir kokoso aliejumi.
- Sudėkite ryžių miltus/migdolų miltus, viską apjunkite.
- Suformuokite graikinio riešuto dydžio rutuliukus, apvoliokite migdolų, šokolado drožlėse, kakavoje ar liofilizuotų uogų trupiniuose.
- Paruoštus saldainiukus sudėkite ant padėklo, palaikykite keletą valandų šaldytuve, kad sustingtų.
Skanaukite sveikai!
Naudoti šaltiniai: https://derlingas.lt/darzoves/dekoratyviniai-moliugai-neitiketino-grozio-namu-ir-kiemo-puosmenos-kaip-juos-galima-panaudoti; https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/maistas/virtuves-abecele-kurie-moliugai-skanus-o-kurie-dar-skanesni-1632-852518
Dar šis bei tas…
Moliūgų piure galite pasigaminti taip: 800 g kubelių moliūgo, užpilkite 150 ml vandens, pavirkite 30 min. Išvirusius moliūgus išverskite į kiaurasamti, palaukite, kol ištekės skystis - moliūgo masė turi būti kuo tirštesnė.
Tyrę galima laikyti uždarytą stiklainiukuose šaldytuve apie 3 paras, o šaldiklyje šaldymo maišeliuose apie 3 mėnesius.
Moliūgų tyrę patartina išvirti iš vakaro, palikti kiaurasamtyje, kad būtų pakankamai laiko ištekėti skysčiui.
Šie rutuliukai tinka vaikams nuo 7 mėnesių, didesniems galima gardinti, kakava, cinamonu ir/ar vanile, medumi.