Mielinės tešlos kepiniai · Skoniai

Sluoksniuotos bandelės “Brioches”

Taip mėgstami prancūzų mielinės tešlos ragaišiai ar tirpstančios burnoje bandelės (“les brioches”, pranc.) mūsų kraštuose yra kruasanų (“les croissants” pranc.) šešėlyje. O be reikalo! Jie abu yra prancūzų pasididžiavimas, kurių skirtumas tik tas, kad kruasanai yra sluoksniuotos tešlos sviestiniai rageliai, o “brioches” yra mielinės tešlos kepiniai, pasižymintys savo purumu.

Žodis “brioche” yra normandiškos kilmės (Šiaurės Prancūzija), kuris reiškia tam tikrą tešlos minkymo ir kildinimo būdą. Pavykusiu kepinio receptu buvo pasidalinta, dar XIV a., ir ypač didelio populiarumo jis sulaukė Prancūzijos pietuose, Vendée provincijoje. Tai buvo nekasdienis pyragas, kepamas tik per Velykas. Atrodė jis kaip duonos kepalas, o jo kildinimui buvo naudojamas raugas. XVII.a. “La brioche” atkeliavo į Paryžių. Šio didelio miesto kepimo meistrų dėka ragaišis tapo išvaizdesnis, puresnis, jo kildinimui buvo naudojamos mielės. XIX a. Paryžiuje “la brioche” išgyveno savo aukso amžių. Kad ir kaip stengėsi kaimynai, tačiau Paryžius ir toliau diktavo madas, ir ne tik drabužių srityje.

Kruasanas tapęs vienu iš Prancūzijos simbolių pasaulyje, tūlam prancūzai tai tik įprasti pusryčiai, kurių metu “la brioche” gal net dažniau karaliauja ant stalo kartu su džemo ar medaus stiklainėliu. Ar mums tokie pusryčiai patinka? – Skubantiems skanus kąsnelis prie kavos puodelio, manau, yra tinkamas pasirinkimas, – pati esu tokių pusryčių mėgėja ir nematau čia nieko blogo.

Ar iškepti purią sluoksniuotą bandelę namų sąlygomis, nėra sudėtinga? Atsakau – “Yra reikalų!” Nors – žinant keletą taisyklių, galima gauti neblogą rezultatą ir nustebinti net patį prancūzą. Pabandžius vieną kartą – antras mėginimas jau gali būti arti norimo, nors nebūtinai… Man yra pasitaikę, kad pirmasis buvo pats geriausias. Kartais sunku suprasti. Bet svarbiausia, tai yra geras nusiteikimas. Nors mieliniams kepiniams ypač svarbi yra ir tinkama patalpų temperatūra.

Geriau pagalvojus, tai nėra taip sudėtinga, bet be meilės neturėsite gero rezultato. Dažniausiai man rūpi, kad receptas būtų ir Jūsų išmėgintas, bet šį kartą nepatarčiau imtis šio darbo, jeigu nėra potraukio minkyti, kildinti tešlą, formuoti pyragus ar pyragaičius. Rezultatas gali nuvilti. Geriau tada, jei labai norisi, vieną kitą bandelę nusipirkti prekybos centre, – ten jos nors kepamos iš šaldytos tešlos, bet visai neblogos. Gal blogiau, kai netinkamai išsikepęs bandai valgyti “atbulais dantimis” – geriau tada jų atsisakyti. Kaip ir minėjau, man jos nėra joks blogis, tik turi būti tinkamai pagamintos.

Nesu kepimo meistrė, bet dirbti su tešla man patinka. Užsibrėžiau iškepti tobulų “brioches” tipo bandelių. Jeigu jūs turte tokį pat tikslą – mums pakeliui. Šį kartą pradėti reikia nuo produktų sąrašo.

Ar man pavyko? – Dar negaliu atsakyti, nes procesas tik prasidėjo…

Reikės:
 • 200 ml šilto vandens
 • 200 ml šilto pieno
 • 2 kiaušinių
 • 70 g kambario temperatūros sviesto
 • 1 a.š. druskos
 • 2 v.š. cukraus
 • 100 ml aliejaus
 • 42 g šviežių mielių
 • 750 g-800 g miltų
 • aguonų (viršutiniam sluoksniui)
Gaminimas:
 1. Tešlai pasveriame ir sudedame į dubenį/tešlos minkymo aparatą mieles.
 2. Šiek tiek pašildome vandenį, pieną, supilame į minkymo indą – mielės turi visiškai ištirpti skystyje.
 3. Sudedame cukrų, viską gerai apjungiame, palaukiame keletą minučių, kol ištirps cukrus.
 4. Sudedame atskirtus kiaušinių baltymus (trynius atidedame), išmaišome.
 5. Supilame aliejų ir dar kartą viską išsukame.
 6. Pasveriame miltus, įmaišome druską, pilame po truputį į tešlos ruošinį – iš pradžių pilame po gerą samtį, o po to pradedame mažinti – mielių mišinys turi spėti gerai “įsisavinti” miltus (nereikia skubėti, nes tešla gali, tiesiog, nepavykti).
 7. Tešlą minkome apie 5 minutes, – ji turi būti elastinga ir šiek tiek lipni.
 8. Suformuojame rutulį, palaikome šiltai uždengtą (galima laikyti orkaitėje 30 laipsnių temperatūroje) apie 45-60 minučių.
 9. Darbastalį ištepame aliejumi, delnais išlyginame tešlą, suformuojame didelį stačiakampį – delnais išploniname tiek, kaip tai darytumėme kočėlo pagalba, kaip pvz., mielinės bandelės su įdarais.
 10. Sviestą supjaustom nedideliais gabaliukais, imame po vieną ir tepame po truputį tapšnodami tešlos paviršių – tęsiame kol ištepame visą lakštą sunaudodami maždaug pusę kiekio sviesto..
 11. Tešlos lankstymui – vizualiai padalijame tešlos stačiakampį į keturias dalis, užlenkiame iš vienos ir kitos pusė po ketvirtį tešlos lakšto.
 12. Iš vienos pusė dar padvigubiname lenkimą, – užlenktas puses (storesnę ir plonesnę) sutepame puse likusio sviesto.
 13. Lenkiame paskutinį kartą, – plonesniu galu uždengiame likusią dalį.
 14. Gautą stačiakampį dar kartą šiek tiek patempiame, sutepame likusiu sviestu, sulankstome į tris dalis (panašiai lankstome virtuvinį rankšluostėlį;), lengvai patapšnojame delnais, paliekame šiltai 10 minučių pailsėti. – gaunam nemažą gabaliuką, kurį supjaustome 2-3 cm pločio juostelėmis.
 15. Bandelių formavimui – pastovėjusią tešlą delnais švelniai ištempiame iki mums reikiamo dydžio.
 16. Tešlos pjaustymo ar picos peiliu tešlos lakštą supjaustome maždaug 2-3 cm pločio juostelėmis, – gauname apie 12 vienetų.
 17. Kiekvieną juostelę perlenkiame pusiau, šiek tiek pasukame, sujungiame galus ar “sumezgame” į mazgą,- suformuojame gražią bandelę.
 18. Tęsiame, kol baigiame visas.
 19. Bandeles sutepame išplaktais kiaušinių tryniais, ant kraštelių pabarstome aguonų grūdelių, paliekame 15 minučių.
 20. Kepame 200 laipsnių temperatūroje, kol gražiai apskrunda, – maždaug 20-25 minutes.
 21. Dar karštas aptepame sviesto gabaliuku – plutelė atrodo viliojančiai.

Skanių prancūziškų popiečių, bet jei jos su lietuviškais akcentais – džiaugsmo tik daugiau!

Dar šis bei tas…

Šios bandelės nėra saldžios, todėl prie jų puikia tiks bet koks džemas (nors man jos labai skanios ir vienos).

Jeigu norite saldesnių bandelių, teks dvigubinti cukraus kiekį.

Gautą rezultatą vertinu 7/10. Bandelės pakankamai išsisluoksniavo, bet turėjo būti lengvesnės; nepatiko ir tai, kad šiek tiek jautėsi mielės. Kitą kartą mažinčiau miltus (-1 st) ir mieles (-10g), – nors dėl to nesu visiškai tikra – reikia pamėginti.

Recepto šaltiniai: https://www.youtube.com/watch?v=qaIO_-iAua8; https://www.youtube.com/watch?v=6fNIR_ajU9s

Informacijos šaltinis: https://aufilduthym.fr/petites-et-grandes-histoires-de-la-brioche/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *