Kas jame yra magiško? – Viskas! Pradedant vaizdu, baigaint kvapu. Ir jeigu Jis nebūtų toks geras, niekas net į jo pusę nežiūrėtų.;)
Išskirtinumo šiam pyragui suteikia jo išvaizda. Pyragas kepamas specialioje, aukštais kraštais formoje. Tokį ypač patogu transportuoti, o viskas taip sueina, kad jį smagu kam nors padovanoti.:)
Panetone yra kilęs iš Milano. Tai purus, mielinis pyragas, kuris kepamas per didžiąsias metines šventes. Jis populiarus ne tik Italijoje, bet ir toli už jos ribų. Panetonės pyrago tešla kildinama iš vakaro. Gardinama vanile, apelsinų bei citrinų žievelėmis, rome, brendyje ar amareto likeryje išmirkytomis razinomis. Dar daugiau skonio ir grožio suteikia džiovinti vaisiai, cukatai, šokolado gabaliukai.
Atsiradimo istorija siekia 1490 metus. Jaunas riteris, gana keistu Ughetto vardu, buvo labai įsimylėjęs kepėjo dukrą. Tačiau dėl luomų skirtumų riteriui vesti merginą buvo misija neįmanoma. Tačiau jaunuolis buvo išradingas – įsidarbino jis pas merginos tėvą Antonijų padėjėju. Taip sutapo, kad tuo metu kepėjui buvo sunkus laikas – verslas ėjo vis blogyn ir blogyn. Tada vaikinas slapčia jam įdavė cukraus, sviesto, razinų ir cukatų. Antonijus panaudojęs šiuos ingredientus iškepė saldžią duoną, kuri turėjo didelį pasisekimą. Verslas pradėjo augti, Antonijus gavo pripažinimą tarp kepėjų, o jo duonos norėjo visi. Susiklostė taip, kad nebeliko nieko, kas galėtų sutrukdyti Ughetto pasipiršti savo mylimąjai. O Antonijaus duona buvo pavadinta Pane di Toni, ilgainiui tapusi panetone.
Tai tik viena iš sklandančių panetonės atsiradimo versijų, jų žinomos dar bent kelios. Įdomu dar tai, kad Ughett milaniečių dialekte reiškia džiovintas razinas. Tai yra atsakymas, kodėl toks buvo jaunuolio vardas.
Tačiau yra ir dar neatsakytų klausimų, bet ar dėl to bus mažiau skanus panetone? Patenkinę savo smalsumą, geriau keliaujame maišyti tešlos. Užtrunka…
Reikės:
- 500 g miltų
- 15 g šviežių mielių
- 120 ml pieno
- 120 ml vandens
- 160 g sviesto
- 2 kiaušinių
- 2 kiaušinių trynių
- 20 g sviesto (aptepimui)
- 150 g razinu
- 100 g cukatų
- 60 ml brendžio ar tamsaus romo
- 75 g rudojo cukraus
- žiupsnelio druskos
Gaminimas:
- Razinas užpilame brendžiu ar tamsiuoju romu, pamaišome, paliekame kol ruošime tešlą (protarpiais permaišome).
- Pieną sumaišome su vandeniu, įdedame šaukštą baltojo cukraus, sudedame mieles, palaikome pusvalandį.
- Miltus sumaišome su druska, supilame pieną su mielėmis, maišome kombaino kabliu apie 1 minutę.
- Dedame po vieną kiaušinius, maišome toliau apie 5 minutes.
- Uždengiame švariu rankšluostėliu, paliekame pusvalandžiui.
- Sudedame kiaušinių trynius, rudajį cukrų, minkštą sviestą, minkome 5 minutes.
- Uždengiame maistine plėvele, laikome šiltai 2 valandas.
- Razinas sudedame į sietelį, kad nutekėtų skystis.
- Į iškilusią tešlą dedame cukatus, razinas, viską apjungiame lengvomis maišytuvo apsukomis.
- Gautą tešlą supilame į aukštesnę – 15×12 cm formą (specialiai skirtą tokiems kepiniams), palaikome šiltai dar 1 valandą.
- Sviestą, skirtą aptepimui ištirpiname, sutepame pyrago viršų.
- Kepame ant apatinės orkaitės lentynos 200 laipsnių temperatūroje, maždaug 40 minučių.
- Atvėsiname ant grotelių.
- Skanaujame!
Su atgimstančia gamta, jausmais, su švente Jus!
Dar šis bei tas…
Tešla yra gana skysta - nesirįžau kepti visą laiką 200 laipsnių temperatūroje - kepiau tik 15 minučių, o po to tęsiau apie 40 minučių 160 laipsnių temperatūroje, po to palikau orkaitėje dar pusvalandį. Pagal originalų panetone receptą, iškeptą pyragą reikia perverti vienu ar dviems mediniais iešmeliais, jį apversti ir taip palaikyti kelias valandas pakabintą, na, kad ir virš puodo, kad neištekėtų sviestas. Nuotraukose matote skirtingų kepimų pyragus. Antrąjį iškepiau, norėdama nufotografuoti perpjautą panetone su visomis grožybėmis. Deja, pirmasis pavyko geriau, vidus buvo tolygiau iškepęs, priedai gražiau pasiskirstę tešloje. Naudojau skirtingus miltus - gali būti ir dėl to, nors nebūtinai. Recepto šaltiniai ir inspiracijos: https://www.750g.com/panettone-r43784.htm; https://www.cuisineactuelle.fr/recettes/panettone-facile-191554