Kiekvienas natūralus actas turi mūsų organizmui svarbių mineralų, vitaminų ir organinių rūgščių. Taip pat moksliniais tyrimais įrodyta, kad actas stabdo riebalų kaupimąsi organizme. Mūsų lietuviška virtuvė dar neturi acto vatojimo tradicijų; žinoma, marinuoti daržoves be jo – būtų neįsivaizduojamas dalykas. Tačiau, ar vien konservavimui jis tinkamas?
Slavų virtuvė turi senas maisto ruošimo tradicijas ir ten actas puikus pagalbininkas, o ir virškinimo problemos iš karto išsprendžiamos – jokios bakterinės infekcijos nebaisios. Jeigu padauginote saldumynų, stiklinė vandens su trupučiuku acto sumažins žalą figūrai, o gaminamas salotas reikia pagardinti bent mažu šlakeliu acto. Vos pusantro šaukšto acto gali sumažinti gliukozės kiekį kraujyje iki 42 procentų. Čia tik maža dalis to, ką galima gero pasakyti apie actą, žinoma, dar kartą pabrėžiu – jis turi būti natūralus.
Dabar didžiausi „diterambai“ skiriami obuolių actui, bet nemažiau vertingos ir kitos rūšys. Štai man, pavyzdžiui, labai patinka aromtiniai actai. Vieną iš jų nusprendžiau pasigaminti ir nesigailiu. Šis naminis actas tikrai pravartus kiekvienai šeimininkei – nuostabiai tinka įvairiausių patiekalų skoniui pagyvinti, o apie naudą oragnizmui, jau prikalbėjau.
Reikės:
- 0,5 l baltojo vyno acto
- 8-10 baziliko lapelių
- Keletos skiltelių česnako
- 1 apelsino žievelės
Gaminimas:
- Į stiklainį supilkite baltojo vyno actą, sudėkite ten smulkintų bazilikų lapelių, įpjaustyti kelias skilteles česnako.
- Įkandin sudėkite stambiau tarkuotą vieno apelsino žievelę.
- Sandariai uždarykite stiklainį ir palikite jį kelioms savaitėms tamsioje ir vėsioje vietoje.
- Prieš naudojimą perkoškite.
- Tinka salotoms, padažams, mėsos, žuvų patiekalams, marinatams.