Straipsniai

Voveraitės: tai kas lieka už kadro

Ne kiekvieną vasarą galime iki soties prisivalgyti voveraičių. Būna metų, vos tik pasirodę, išnyksta tarsi jų net nebūtų buvę, o būna auga mėnesius tiltais. Bet būna pasirodo tik savaitei kitai. Tačiau voveraitės ir lieka gurmanišku maistu – jų prekyboje nerasi ištisus metus, kaip kokių uogų, vaisių, daržovių ar tų pačių pievagrybių.

Kad jau taip pasiilgstamos, kiek jos vertingos? Be to, kad turi daug geležies, šiuose grybuose yra daug vitamino D ir B, skaidulų, o be viso to, yra dar ir nekoloringos.

Naudingos medžiagos

Geležis yra būtina žmogaus organizmui, ji dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių sintezėje. Anemiški žmonės, kenčiantys nuo geležies trūkumo, vartoja geležies preparatus, valgo maistą turintį geležies. Voveraitės šio mineralo turi daugiau nei porcija mėsos, tačiau jis yra organizmo blogiau absorbuojamas, nei gyvulinės kilmės (to, kurio yra jautienoje, ar kitoje mėsoje). Kad gautume naudą iš geležies esančios grybuose, turime juos kombinuoti su produktais turinčiais vitamino C – geležies pasisavinimas išauga net 35 procentais!

Voveraitėse yra daug skaidulų, kurios labai gerina žarnyno peristaltika. 100 g voveračių yra 4 g skaidulų arba vienoje jų porcijoje – 8 g. Tai sudaro trečdalį paros normos. Skaidulos taip pat teigiamai veikia žarnyno ir visos virškinimo sistemos mikrobiotą, kuri dar vadinama antraisiais žmogaus smegenimis. Kuo daugiau žmogaus organizme yra gerųjų bakterijų tuo geresnė jo fizinė bei psichinė sveikata. Skaidulos taip pat stabdo gliukozės patekimą į kraują, tokiu būdu mažindamos hiperglikemijos riziką.

Reikšmingas šiuose grybuose yra ir vitaminas D, kuris yra svarbus žmogaus imuninei sistemai. 100 g jo yra 5,3 mikrogramai, o porcijoje – 10 mikrogramų. Tai sudaro du trečdalius paros normos. Vitaminas D reikalingas kalcio įsisavinimui. Kalcis yra būtinas stipriems, sveikiems kaulams formuoti.

Kaip dauguma grybų, voveraitės yra vitamino B šaltinis. Ypač vitamino B3 (niacino), kuris padeda palaikyti normalią medžiagų apykaitą, nervų sistemos veiklą, psichologinę būseną, gleivinių bei odos būklę.

Kadangi voveraitės yra mažai koloringos, jos tinka laikantis dietos. Tinka vegetariškai, o ypač veganiškai mitybai, nes juose yra vitaminų D, B, kurių mažiau yra kituose augalinės kilmės produktuose.

Rinkimas ir rūšiavimas

Voveraitės renkamos nuo birželio iki splalio mėnesio. Joms patinka liūtys – greitai pradeda dygti, auga sparčiai ir būna didelės. Tačiau per didelė drėgmė taip pat kenkia – voveraitės pradeda gesti. Drėgmės trūkstant – kepurėlės pradeda džiūti. Rinkti geriausia jaunus, gražiai geltonos spalvos grybus. Renkant reikia atsargiai dėti į krepšį, nes jų krašteliai trapūs, greitai apsilaužo. Parnešus iš miško į namus, voveraites reikia perrinkti, švariai nuvalyti (plauti nerekomenduojama). Švarias voveraites pridengtas drėgnu rankšluostėliu galima laikyti šaldytuve, daržovių konteineryje.

Konservavimas ir laikymas

Voveraitės buvo dažnai konservuojamos stiklainiuose užpylus marinatu. Dabar vis populiaresnis tampa šaldymas. Voveraitės apverdamos arba apkepamos, kol išgaruoja vanduo, dedama sviesto, išmaišoma ir sudedama į šaldymo maišelius. Kadangi vitaminas B tirpsta vandenyje, apdorojus grybus termiškai, dalies šio vitamino netenkama. Grybus džiovinant vitamino lieka žymiai daugiau.

Šaldyti grybai šaldiklyje gali stovėti kelis mėnesius. Grybų konservus stiklainiuose reikai laikyti toliau nuo saulės šviesos. Džiovintiems grybams laikyti yra tinkami stikliniai užsukami indai arba drobiniai maišeliai (tačiau yra rizika įsiveisti maistinėms kandims).

Užšaldymui paruoštos voveraitės
Maisto ruošimas

Ruošiant patiekalus iš voveraičių, nerekomenduojama jų plauti. Grybai tarsi kempinės sugeria vandenį, kuris taip paprastai nepasišalina. Nukenčia grybų skonis – jie netenka aromato, tampa tarsi guminiai.

Voveraitės naudojamos sriuboms bei padažams ruošti. Lietuvių mėgstamas patiekalas – keptos voveraitės su šviežiomis bulvėmis. Jos yra gardinamos keptais svogūnais, petražolėmis, šonine.

Voveraitės tinka prie paukštienos patiekalų, gaminant makaronus bei omletus.

Šie grybai taip pat dedami į pyragus – ypač skanus yra kišas su voveraitėmis.

Straipsnis parengtas pagal: https://www.passeportsante.net/fr/Nutrition/EncyclopedieAliments/Fiche.aspx?doc=girolle

2 Atsiliepimai “Voveraitės: tai kas lieka už kadro

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *