Jeigu dar turite ar galite gauti slyvų, būtinai išbandykite šį pyragą. manau, kad daug kam galėjo patikti ir kitas slyvų pyragas. SLYVOS? – kam gali nepatikti! Ir šviežios ir džiovintos, labai tinkamos virškinimui ir ne tik. Kažkaip parūpo, o ko gi dar gero jose yra? Nustebino tai, kad džiovintos slyvos yra vienintelis vaisius geriausiai užtikrinantis kaulų sveikatą. Šiame vaisiuje esantis boras padeda optimizuoti estrogenų kiekį tuo pačiu palengvindamas kalcio pasisavinimą, vitaminą D paverčia aktyvia forma, kas yra svarbu kaulų kalcio pasisavinimui. Išvada paprasta: džiovintos slyvos padeda kovoti su osteoporoze. Yra dar ne vienas jų privalumas, bet panašią naudą teikia ir kiti vaisiai bei daržovės.
Apie slyvas tiek, o apie pyragą? Jis išsiskiria iš kitų, nes tešla gaminama ne visai tradiciškai. Taip sakau, nes nemažas santykis yra lazdyno riešutų, kaip ir kepant pyragą su vyšniomis. Labai patariu išbandyti, nes riešutai pyragui suteikia ne tik poskonį, bet ir kitokią tekstūrą. “Mmmm, kažkoks kitoks… laaabai skanus” – toks būna dažnas komentaras po degustacijos, kuris visada pamalonina ir motyvuoja.
Kokį įprotį ketinu išsiugdyti po šio įrašo? Pasidomėjusi apie slyvų naudą, pagalvojau, kad į darbą užkandžiui pasiimsiu džiovintų slyvų. Priešpiečiams ar prei kavos? – Priklausys nuo aplinkybių. Pamaniau, jeigu jos yra tokios išskirtinės, reikia jas įtraukti į kasdienį savo mitybos racioną, kaip ir žalėsius.
Apie savo įpročių pokyčius labai naudinga pasidalinti. Žaviuosi tais žmonėmis, kurie turi valią, save sugeba motyvuoti ir pasiekti užsibrėžtų tikslų Manau, visi tą galime padaryti, bet reikia pradėti nuo nedidelių dalykų, nes žmogų į priekį verčia judėti net nedideli laimėjimai. Priešingai – pradžiai nusimačius sau labai didelius tikslus, galima patirti nesėkmę ir sustoti arba dar blogiau – trypčioti vietoje…
…mintis nutraukia bažnyčios varpas. Turiu pusvalandį pabaigti įrašui. Planuoti laiką reikia. Kai tą supranti, baigiasi visokie padejavimai apie “nieko nespėju, niekam neturiu laiko”. Kai pagalvoji, – kas tas NIEKAS? Net nesusimąstome, kokią žalą darome sau programuodami tokias nuostatas.
Viską suspėjau: užmaišyti ir pašauti pyragą, užkaisti vakarienę, pažiūrėti/paklausyti aktualijas, pasiruošti darbui ir dar knygą prieš miegą paskaityti, ir šiaip dar kažką malonaus galima buvo nuveikti… nors ir trumpai…
…esamuoju laiku… tai, ką galime išjausti ir kontroliuoti DABAR.
Reikės:
Trupiniams
- 30 g miltų
- 30 g cukraus
- 2 a.š. vanilinio cukraus
- 20 g šalto sviesto
- žiupsnelio cinamono
Pyragui
- 250 g minkšto sviesto
- 250 g cukraus/cukraus pudros
- 4 kiaušinių
- 300 g miltų
- 150 g maltų riešutų
- 2 a.š. kepimo miltelių
- 2 v.š. rudojo cukranendrių cukraus
- 600 g mėlynųjų slyvų
Gaminimas:
- Trupiniams sumaišome miltus, cukrų, cinamoną ir vanilinį cukrų.
- Sudedame kubeliais supjaustytą šaltą sviestą, triname pirštų galiukais, kol gauname į smėlį panašias kruopeles, patalpiname į šaldytuvą.
- Tešlai minkštą sviestą išsukame su cukrumi/cukraus pudra, kol gauname vientisą masę.
- Palaipsniui sudedame kiaušinius, gerai įmaišome į sviesto masę.
- Miltus suamišome su kepimo milteliais, persijojame ir sudedame į tešlą, viską permaišome.
- Įkandin sudedame maltus riešutus, maišome, kol gauname vientisą glotnią tešlą.
- Pyrago/torto atsegamą formą išklojame kepimo popieriumi, vidines sieneles patepame trupučiu sviesto.
- Į paruoštą formą sudedame pusę tešlos, išlyginame viršų.
- Ant viršaus dedame pusę paruoštų slyvų, pabarstome cukranendrių cukrumi.
- Sudedame kitą dalį tešlos, o ant viršaus – likusias slyvas, truputį paspaudžiame, beriame likusį rudąjį cukrų.
- Kepame 200 laipanių temperatūroje 50-55 minutes ant vidurinės lentynos.
- Užkepusį pyragą ištraukiame iš orkaitės, pabarstome sustingusiais tešlos trupiniais, grąžiname į orkaitę 10-15 minučių.
- Išjungę kaitrą, pyragą palaikome dar 10-15 minučių orkaitėje, ištraukę leidžiame jam atvėsti kepinio formoje.
- Atvėsusį pyragą apibarstome cukraus pudra.
- Skanaujam!
Išraiškingų Jums rudenio skonių su vaisių pyragais!
Dar šis bei tas…
Tešlai dažniausiai naudoju cukraus pudrą – lengviau apsijungia su sviestu.
Nuotraukoje matote pyragą, kuriam paėmiau tik 300 g slyvų, nes kita pusė atrodė perteklinė. Tik iškepusi supratau, kad reikėjo sudėti visas – būtų labiau slyvinis, ne per sausas.