Ar būna jums taip, kad vėlai vakare apsižiūrite, kad nelabai ką turite pusryčiams – net duonos ir tos, ne kažkas likę. Man, prisipažinsiu, – pasitaiko. Bet juk nebūna taip, kad jau taip nieko ir nebūtų… Va, ten, šaldytuvo kamputyje, kas? – ogi, pakelis varškės! Puiku! Avižinių dribsnių? – Yra! Kiaušinių pora? – Taip! Kaip ir viskas yra pusryčiams, netgi, sveikiems pusryčiams ir visai šeimynai. Šių sveikuoliškų duonelių receptu iš pradžių suabejojau, nors … ? Kadangi nesunku buvo įsidėmėti pora ingredientų, ėmiausi darbo. Duonelės pavyko! Jos puikios pusryčiams – skanauti galima su kuo tik norisi arba, tiesiog, užsitepti sviestu ir mėgautis jų šviežumu. Greita ir skanu, bet gaila, dabar neprisimenu, net kam turėčiau padėkoti, o norėčiau… Neabejokite, – imkite ir maišyti varškę su dribsniais, o šeimyną įdarbinkite lipdyti duoneles 😉
Reikės:
- 2 pakelių varškės
- 200 g avižinių dribsnių
- 2 didesnių kiaušinių
- Įvairių augalinių priedų (alyvuogių, džiovintų pomidorų, sėklų, smulkinto česnako, prieskoninių žolelių ir kt.)
Gaminimas:
- Išplakame kiaušinius, įdedame druskos.
- Atskirai sutriname varškę, sudedame avižinius dribsnius.
- Supilame kiaušinio plakinį į avižų-varškės masę ir viską gerai permaišome.
- Įkomponuojame sau patinkančius priedus.
- Šlapiomis rankomis formuojame norimo dydžio ir formos duoneles.
- Kepame 190 laipsnių orkaitėje, 20-25 minutes.
Valgome šiltas arba atvėsusias – visaip yra geros!
Dar šis bei tas …
Kepimo laikas gali būti ir ilgesnis – priklauso nuo įdėtų priedų kiekio, orkaitės, rėžimo. Paskutinį kartą duoneles kepiau 50 minučių, – kol tapo gražiai rusvos spalvos.
Pirmam kartui duoneles pagerinau saulėgrąžų branduoliais, alyvuogėmis, džiovintais pomidorais užkonservuotais alyvuogių aliejuje – tikrai geras derinys!
Į duonelių tešlą galima įpilti šaukštą kitą aliejaus – bus traškesnės. Naudoti galima ir aliejų, kuriame buvo konservuoti džiovinti pomidorai.
Sunku būtų pasakyti dabar, kiek kokių papildomų ingredientų dėti … na, kokią saujelę branduolių, keletą supjaustytų juodųjų alyvuogių, pora trejetą pomidorų.
Tinka gardinti ir prieskoninėmis žolelėmis – čiobreliais, šalavijais, petražolėmis – naudoju tiek džiovintas, tiek šviežias.
Nuotraukose pusryčių padėklas 1. – duonelės patiektos su naminiu majonezo padažu, kepintais pomidorais, kietuoju sūriu, keptais putpelių kiaušiniais, prieskoninėmis žolelėmis; pusryčių padėklas 2. -duonelės patiektos su keptais kiaušiniais, svieste apkeptu varškės sūriu, pesto pagardu, raudonaisiais kopūstais.