Straipsniai

Pomidorai. Apie skonių gamą ir maistinę galią

Pomidorai – viena iš labiausiai vartojama daržovių pasaulyje. Jie nusileidžia tik savo pusseserėms, bulvėms. Pomidorai priklauso bulvinių šeimos pomidorų genčiai. Pomidorų gimtinė yra Pietų Amerika, kur tarpo daugybė laukinių jų rūšių. Tačiau sukultūrintos jos buvo Meksikoje, acetkų genties. Tenai jie gavo pavadinimą “tomalt”, labai panašų į dabartinį.

Europą pomidorai pasiekė apie XVI amžių – po to kai ispanai ir portugalai apsigyveno Amerikoje. Atkeliavę į Italiją, čia jie gavo “pomodoro” (aukso obuolys, it) vardą. Iš pradžių pomidorai buvo geltonos spalvos, o šios šalies gyventojai iš jų gamino tik padažus. Prancūzai tuo tarpu pomidorais puošė savo sodus, nes manė, kad valgymui jie netinkami. Tik VIIIa. ši daržovė pradėta naudoti maistui, o XIXa. pabaigoje, XXa. pradžioje tapo viena geidžiamiausių virtuvėje.

Sveikatai

Pomidorai teigiamai veikia sveikatą, nes turi 90 % vandens ir tik 15 kolorijų 100 g. O kiek dar kitų privalumų!

Vitaminų ir mineralų šaltinis

Pomidorai yra vitamino C šaltinis: vienas vidutiniškai prinokęs pomidoras turi 20 % dienos normos. Šis vitaminas organizmui reikalingas dėl kelių priežasčių:

  • saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų
  • dalyvauja kologeno gamyboje (odos elastingumui palaikyti)
  • padeda pasisavinti geležį iš augalinės kilmės produktų
  • stiprina imuninę sistemą

Ši daržovė turi vitamino A, B9 (folio rūgšties) ir vitamino K. Pastarieji reikšmingi regėjimui, ląstelių sveikatai, bei kraujo kokybei.

Be to pomidorai turi daug kalio, mineralo, kuris reguliuoja arterinį kraujo spaudimą, organizme palaiko skysčių balansą.

Žarnyno sveikata

Dažna dehidratacija, maistas, nepraturtintas skaidulomis iššaukia vidurių užkietėjimą. Pomidoras, turintis savo sudėtyje daug vandens, drėkina ir praturtina organizmą taip reikalingomis skaidulomis, kurios palengvina žarnyno darbą.

Skaidulos taip pat reguliuoja glikeminį indeksą kraujyje, įtakodamos “blogojo” cholesterolio mažėjimą kraujyje.

Antioksidantas

Pomidoruose yra didelis kiekis fitonutrientų. Šie natūraliai augaluose susiformuojantys cheminiai junginiai pasižymi daugeliu sveikatai naudingų savybių ir yra vieni svarbiausių subalansuotos mitybos elementų.
Vitaminas C, betakarotinas, liuteinas, chloro rūgštis, likopenas – tai atioksidantai, kurių teigiamas poveikis žmogaus organizmui toks stiprus, kad yra pagrindinis mokslinių tyrinėjimų objektas. Svarbiausia antioksidantų užduotis – apsaugoti organizmo ląsteles nuo žalingo aplinkos poveikio, užkertant kelią chroniškoms ligoms. Štai kodėl yra taip svarbu į maisto racioną įtraukti kuo daugiau šios puikios daržovės.

Likopeno reikšmė

Ne viena mokslinė studija nustatė, kad likopenas tai yra antoksidantas, kuris saugo organizmą nuo onkologinių ligų, o ypač nuo prostatos vėžio. Tyrimai rodo, kad vyrai, kurie valgo daug pomidorų (sulčių, padažų pavidalu, žalius ar termiškai apdorotus), turi 40% mažiau tikimybės susirgti prostatos vėžiu.

Svarbu žinoti taip pat, kad likopenas yra labiau pasisavinamas, kai pomidorai yra termiškai apdoroti arba patiekiami su aliejais, kad ir alyvuogių.

Karotinoidų bomba

Pomidorai savo sudėtyje turi įvairių karotinoidų, kurie pasižymi antiuždegiminėmis savybėmis. Jų dėka galima:

- sumažinti 2 tipo diabeto riziką
- apsaugoti organizmą nuo širdies ligų
- palaikyti gerą kaulų būklę
- sumažinti kataraktos riziką ir makulos degeneraciją, susijusią su amžiumi
- stiprinti kognityvines funkcijas ir sumažinti Alzhaimerio ligos riziką
- stiprinti vyrų vaisingumą
- saugoti odą nuo UV spindulių


Atsargumo priemonės

Pomidorai yra rūgšti daržovė. Tie, kurie turi gastritą, žaizdas skrandyje turėtų riboti pomidorų ir jiems giminingų daržovių vartojimą.

Asmenys, alergiški lateksui, valgydami pomidorus gali turėti alerginį atsaką.

Pomidorų įvairovė

Pomidorų yra įvairiausių rūšių: vyšniniai, vynuoginiai, slyviniai, vidutiniai, jaučio širdys (dideli), įvairiausių spalvų: avietinai, geltoni, violetiniai, juodi, tačiau populiariausi yra raudoni pomidorai. Pomidorai valgomi žali, kepti, džiovinti, be to jie konservuojami, iš jų gaminami padažai.

Receptų su pomidorais yra daugybė:

Švieži naudojami užkandžiams, aperityvo stalui, ypač tam tinkami vynuoginiai ar vyšniniai pomidoriukai.
Nepakeičiami pomidorai yra salotose, ypač mėgstamos yra salotos su sūriais: graikiškos, kaprio salotos.
Be pomidorų neįsivaizduojamas sumuštinis, mėsainiai, takai.
Pomidorų padažu, pasta gardinami makaronų, ryžių, maltos mėsos patiekalai.
Pomidorai labai tinka su kiaušiniais: šakšuka, omletai, fritatos.
Dauguma itališkų tradicinių patiekalų neapsiena be pomidorų, iš tokių yra picos, įvairūs makaronai.
Iš pomidorų verdamos sriubos, ypač populiari yra šalta - gaspačio sriuba.
Pomidorus labai tinka farširuoti - malta mėsa, ryžiais ar tuo, kas tik šauna į galvą.
Kaip dauguma vaisių ir daržovių, pomidorai taip pat naudojami sultims.
Pomidoras yra salsų, gvakamolės pagrindinis ingredientas.
Brusketas, tikriausiai, sunku būtų įsivaizduoti be pomidorų.
Pomidorai pagrindiniu akordu skamba tradiciniuose pietiečių patiekaluose, tokiuose kaip ratatuj, musaka, lazanija ir kt.
Džiovinti pomidorai dedami į salotas, naminę duoną, užtepėles.

Patarimai:

1. Jeigu reikia greitai pasigaminti padažą prie vištienos kepsnelių, baltos žuvies ar omleto, pakanka pakepinti 2-3 minutes keletą pomidorų su svogūnais, pabaigoje įdėti pora šaukštų sviesto, viską sublenderiuoti - dažinys paruoštas!

2. Prie kepsnių tobulai tinka apšlakstyti alyvuogių aliejumi, pakepinti ant keptuvės ar grotelių ir paskaninti prieskoninėmis žolelėmis pomidorai.

3. Jeigu patinka, pomidorus galima valgyti be odelių, užtenka keletai minučių panardinti į verdantį vandenį ir odelę taps lengvai pašalinama.

Straipsnio šaltinis: https://www.noovomoi.ca/cuisiner/aliments/tomate.html

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *