Mielinės tešlos kepiniai · Proginiai kepiniai ir desertai · Skoniai

Atvelykio pyragas

Gali būti ir kalėdinis. Bet kokiai progai tinkantis.

Atvelykis. Kaip jį švęsti? Kokių valgių padėti ant stalo? Atsimenu, tėvai sakydavo, kad dar galima valgyti kiaušinius. O skanėstai jau išragauti, gal tada visai tiktų toks “brioche” (pranc. pagerintas mielinis pyragas), – panašų per Velykas kepdavo mama. Sulipdžiau jį iš trijų bandelių – seniai norėjau pabandyti. Ir štai sulaukiau progos.

Vaikai tokius pyragus taip pat mėgsta, ypač su pienu ar kakava. Atrodo, per Atvelykį daugiausiai dėmesio skiriama jiems – dar vadinamas vaikų Velykomis arba Velykėlėmis. Seniau per Atvelykį vaikus lankydavo krikšto tėvai, jie rideno ir daužė margučius, suposi supynėmis.  O per Velykų dieną suposi merginos. Buvo tikima, kad supantis sulauksią jaunikių ir piršlių, o ir linai tais metais bus ilgi.

Ech… kaip smagu būtų pasisupti.:).

Ir kaip gera kažkuo nuoširdžiai tikėti. Tikėjimas toks galingas, kad gali prišaukti ne tik mylimą žmogų, pagausinti derlių, bet ir pagydyti, išguiti negandas ir sukurti gražų rytojų. Tikėjimas neatsiranda šiaip iš niekur vieną dieną. Tai ilga, nenuilstanti dvasinė kelionė. Manau, ne tiek svarbu, kuo tikime – svarbiausia likti ištikimiems savo idealui…

……………………………………………………………………………………………………………………………

Praėjo dar viena savaitė. Ji buvo šiek tiek kitokia nei visos – pintinėlėje sutūpę margučiai, “kačiukų” ir pavasarinių gėlių puokštės, vazelėje susiglaudę velykiniai sausainiukai, blizgantis namų krištolas ir porcelianas – byloja, kiek dėmesio buvo skirta šiai nuostabiai pavasario šventei.

Neskubėkime kibti į darbus, pasidžiaukime ir išjauskime dar kartą…

Reikės:
  • 450 g miltų
  • 8 – 10 g sausų mielių/20 g šviežių mielių
  • 80 g cukraus
  • 50 g sviesto
  • 120 ml šilto pieno
  • 3 kiaušinių
  • 5 g druskos
Gaminimas:
  1. Sausas/šviežias mieles “išleisikite” 3 šaukštuose šilto vandens, palikite 15 minučių.
  2. Praėjus numatytam laikui į mieles supilkite šiltą pieną, sudėkite cukrų, išmaišykite ir palikite dar 10 minučių – mišinys turi apsitraukti balta puta.
  3. Atskirai išplakite kiaušinius.
  4. Ant silpnos kaitros ištirpinkite sviestą.
  5. Į maišymo indą sudėkite miltus, mielių ir pieno mišinį, viską sumaišykite.
  6. Įkandin sudėkite plaktus kiaušinius, druską, mediniu šaukštu/tešlos minkymo įrankiu apjunkite esamus produktus.
  7. Supilkite tirpintą sviestą, maišykite/minkykite, kol gausite vientisą tešlą (jei ši bus lipni, pridėkite šaukštą kitą miltų).
  8. Tešlą išimkite iš indo ant miltais pabarstyto darbastalio, patikrinkite, ar ji nelimpa prie rankų, ar yra vientisa (jeigu nepakankama, – minkykite dar keletą minučių vis paberdami ant darbastalio po šaukštelį miltų).
  9. Padalinkite tešlą į 6 vienodo dydžio gabalus, suformuokite bandeles, sudėkite po tris į 2 pailgas keksų kepimo formas (standartas: 10X20).
  10. Užklokite rankšluostėliu, padėkite šiltoje vietoje 1 valandai arba kol tešla pakils dvigubai.
  11. Patepkite plaktu kiaušiniu, kepkite 15 -20 minučių 180°C temperatūroje.
  12. Dar šiltas patepkite sviestu ar cukraus sirupu, kad plutelė būtų minkšta ir blizgi.

Ragaukite ir naminius pyragus skaniai!

Dar šis bei tas…

Galima iškepti ir visai nedidelius pyragėlius, jeigu kepsite mažose keksų formose, kurių reikės net keturių. Tuomet tešlą reikėtų padalinti ne į 6, o į 12 dalių. 

Daugiau patarimų, kaip gerai iškepti mielinius kepinius rasite skyrelyje "Mielinės tešlos kepiniai".

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *