Skoniai · Vegetariški patiekalai

Burokėlių kotletai

Burokėliai tiek švieži, tiek termiškai apdoroti – virti ar kepti yra pilni gėrio. Ši daržovė yra viena iš mano favoričių, todėl vienas pirmųjų straipsnių tinklaraštyje buvo – burokėlių nauda. Taip, naudingi jie ir smegenims, ir raumenims, nes turi medžiagų padedančių ląstelėms pernešti deguonį. Sportuojantys, dirbantys protinį darbą į savo racioną turėtumėte įtraukti ne mažiau kaip 200 gramų per dieną šios daržovės. Žarnyno peristaltikos, antsvorio problemos – burokėliai privalo būti ant jūsų stalo. O kam kraujospūdis, kieno blogas kraujas, ar nusilpo imunitetas – suteikite šiai daržovei šansą ir mėgaukitės išskirtiniais skoniais. Patiekalų ir būdų burokėliams paruošti yra įvairių. Tačiau nuo ko pradėti?

Kitoks “priėjimas” prie šios daržovės buvo eksperimentai su jų lapais. Gal ne iki galo išdirbta technologija, bet daržovių sezonas dar prieš akis, o tobulėjimui ribų nėra. Keptų burokėlių salotos su sūriais – puikus derinys gomuriui ir akims. Burokėlių sriubos – pradedant nuo šaltibarščių ir baigiant trintomis sriubomis – skonių gama ištisus metus. Burokėlių karpačio – būtina išmėginti sulaukus naujo derliaus.

Taigi, mes burokėliams sakom TAIP! Tačiau, mūsų kaimynams vakaruose ši daržovė “non grata”. Ar teko vaišinti prancūzą, ar italą šaltibarščiais? – Geriau nemėginkit.;) Alyvinė mūsų kultinės sriubos spalva šiems yra tokia atgrąsi, kad greičiausiai jie net nemėgins ragauti. Ir apskritai, piečiau esančios tautos nesižavi mūsų virtuve, o mes – atvirkščiai – garbiname jų visokias picas, padažus, pyragaičius, kopijuojame receptus. Nors skoniu jie būna tik tolimi giminaičiai, bet pasidedam sau riebų pliusą ir džiaugiamės, kaip gerai pavyko tiramissu, ar bolognese.

O šiandien gaminkime lietuviškai! Štai ant mano stalo šviežių žalumynų patale puikuojasi burokėlių kotletukai. Iškrovos dienoms, bemėsiams pirmadieniams ar užkandžiams gamtoje – puikus patiekalas, nereikalaujantis didelių išlaidų, bei laiko sąnaudų.

Sąmoningo pasirinkimo vardan užsidėkime prijuostes ir junkime orkaitę ant 160 laipsnių – delsti neverta… O burokėliai? – Jų pilnos parduotuvių lentynos – stygiaus nebuvo net per karantiną.

Reikės:
  • 400 g virtų/keptų burokėlių
  • 1 arba 1/2 raudono svogūno
  • 3-4 v.š. citrinos sulčių
  • 1,5 v.š. avižų arba ryžių miltų
  • 1 nedidelio kiaušinio
  • 1,5 v.š. aliejaus (nebūtinai)
  • druskos (pagal skonį)
  • 0,5 a.š. juodųjų pipirų
  • 3/4 a.š. kumino
  • 3/4 a.š. raudonosios paprikos miltelių
  • 1/3 a.š. aitriosios paprikos miltelių
  • šviežių petražolių (nebūtinai)
Virtų burokėlių kotletukai
Burokėlių kotletukai labai dera su žalumynais
Burokėlius sutarkuojame
burokėlių kotletai
Suformuojame kotletukus
Gaminimas:
  1. Burokėlius sutarkuokite smulkia tarka (ne trintuve).
  2. Burokėlių masę sudėkite pusvalandžiui į sietą, kad nubėgtų skystis (nenustebkite – jo būna nedaug).
  3. Įmuškite kiaušinį, sudėkite miltus, citrinos sultis, smulkintas petražoles, visus prieskonius ir viską išmaišykite.
  4. Į gautą masę įpilkite šiek tiek aliejaus, permaišykite, formuokite šaukšto dydžio kotletukus, iš karto dėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos.
  5. Kepkite 160-170 laipsnių orkaitėje 35 minutes.
  6. Neskubėkite ištraukti.
  7. Patiekite šiltus su mėgstamu padažu, ypač tinka tahini pasta, graikinių riešutų pagardas.

Gaminkite pietums ar vakarienei, patiekite kaip garnyrą, dėkite į pietų dėžutę, skanaukite gamtoje po medžių laja – tiesiog, nepakeičiami!

Dar šis bei tas…

Tokie kotletukai man patinka aštresni, – negailiu kumino, raudonųjų paprikų miltelių.

Citrinos rūgštelė čia būtina – net pusės citrinos sulčių nebūna per daug.

Reikia nepamiršti, kad sultimis, aliejumi, per dideliu kiaušiniu masę galime per daug praskiesti, todėl reikia stebėti kosistenciją – ji neturi būti skysta. Aišku, papildomas gramas miltų padėtį ištaisytų, bet ar verta?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *