Desertai · Skoniai

Pavlova – desertas su plakta grietinėle, uogomis ar vaisiais

Pavlova – nepabostantis desertas. Yra kažkas užburiančio traškiame baltymų sluoksnyje – akys užsinori, burnoje pradeda telktis seilės, nejučia prasižioji ir … atsargiai kandi…, lūpomis šiek tiek prispaudi traškią plutelę, kad šios nei vienas trupinėlis neišslystų…  Burnoje atsirandantis jausmas susijungęs su smegenų centruose esančiais skonio receptoriais, atjungia kairįjį pusrutulį, ir nieko negalvoji – nei kaip, nei kas, labai, ar ne, saldu ar kažkaip…,  tobulai susibalansuoja viskas čia ir dabar. Toliau gomurys jau pasiruošęs palaimai ir aukščiausiam įvertinimui.

Pavlova, tai ne tik morenginis-zefyrinis pagrindas, tai dar ir plakta grietinėlė su vaisiais ir uogomis. Ši trijulė gali daug ką, pavyzdžiui, sugundyti, padaryti įspūdį, pakelti iki debesų, ir tapti puikiu „vėzdu“ supykus. Nežinau, kokios jums emocijas kils ragaujant šį desertą, žinau tik vieną – abejingu nepaliks. Istorija apie garsiąją pokario rusų baleriną – Aną Pavlovą, kuriai Velingtono viešbutyje virtuvės šefas sukūrė šį patiekalą, dar labiau žadina fantaziją ir norą įžvelgt kažką mistiško ir paslaptingo. Kodėl jai ir, būtent tai? Gal tai susiję su jos šokio lengvumu, nuotaika, kurią kūrė balerina scenoje – tyrumą, aistrą ar lengvumą?

Šiaip būtų geriausia, kad kas nors kitas paruoštų šį skanėstą – pats tik mėgautumeisi, užsigerdamas mažu espresso kavos gurkšneliu, galvodamas apie malonius dalykus ir apie tai, kiek žmogui nedaug reikia, kad taptų laimingas.

Reikės:

  • 4 kiaušinių baltymų
  • 200 g cukraus
  • 1 a.š. bulvių ar kukurūzų krakmolo
  • ¼ a.š. citrinos rūgšties
  • 300-400 g grietinėlės
  • 800 g šviežių arba šaldytų uogų, vaisių

Gaminimas:

  1. Baltymus plakame, kol suputos.
  2. Plakame toliau, berdami po truputį cukrų. Procese masė turi standėti, baltymai turi tapti blizgūs. Jeigu nebijote, kad jūsų plaktuvas perdegs, galite ištisai darbuotis ir rezultatą pasiekti per 10 minučių, o virtuvinio kombaino šluotele – dar greičiau!
  3. Baltymus išplakę iki standžios blizgios masės, sudedame krakmolą ir citrinos rūgštį, plakame dar keletą minučių.
  4. Gautą baltymų kremą paskleidžiame ant kepimo popieriaus maždaug 3 centimetrų storumu, suformuodami apvalų paplotėlį.
  5. Kepame iki 150 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 1 valandą 10 minučių. Iškepęs paplotėlis turi būti šiek tiek suskeldėjęs, gali būti šiek tiek gelsvai rusvas.
  6. Paliekame nakčiai ar visai dienai, kad galutinai apdžiūtų.
  7. Išplakame grietinėlę (į ją nereikėtų dėti cukraus, nes bus per daug saldu), kabiname mentele padengdami visą baltymų paplotėlį.
  8. Ant viršaus sudėliojame  uogas, sėdam prie stalo.
  9. Mėgaujamės.:)
Kaip psigaminti pavlovą
Kaip pasigaminti mini-pavlovas
Pavlova
Pavlova

Dar šis bei tas:

Plakti baltymus reikia turėti kantrybės, nes jeigu plaktuvas nepakankamai galingas, gali užtrukti. Gerai išplakti baltymai turi būti blizgūs ir pakankamai standūs, o apvertus indą, laikytis jame.

Nereikėtų morengo perkepti, nes sudžius vidus – traški plutelė turėtų būti tik iš viršaus ir apačios, o vduriniame sluoksnyje turi būti pakankamai zefyro.

Plaktą grietinėlę stenkitės uždėti tik prieš pat vaišes, nes ilgiau pabuvusi ant morengo, jį sudrėkins ir desertas praras savitumą.

Kad Pavlova tilptų į jūsų numatytą serviravimo indą, patartina nusibrėžti ant kepimo porpieriaus jo skersmenį; formuojant paplotėlį, reikia palikti nuo kraštų apie pora centimetrų, nes kepdami baltymai plėsis. Tai numačius iš anksto, nereiks sukti galvos, kur patiekti savo šedevrą🙂

Galima pasigaminti ir mini-pavlovas. Šioms mažylėms suformuoti pasitelkiau į pagalbą konditerinį švirkštą (eksperimentas:), tačiau tą galima nesunkiai padaryti su šaukštu ar silikonine mentele.

Išdžiovinus visą skardą plaktų baltymų, gausim morenginį lakštą, kurį galima naudoti kaip panorėjus, tačiau patarčiau pasigaminti etono betvarkę.

Geriausiai pavyko ir patiko Pavlova pagal šveicariško morengo receptą, kurį rasite Morenginiuose trapučiuose. Įkaitinau orkaitę iki 180 laipsnių, tada sumažinau temperatūrą iki 110 laipsnių, įdėjau morengą, kepiau apie 1 valandą.

Man labiausiai tinkantis morengų kepimo būdas yra: įkaitinti orkaitę iki 180 laipsnių, įdėjus morengus sumažinti iki 150 laipsnių, kepti 15-20 minučių.

Pabaigai norėčiau padėkoti Justinos kanalui youtube: https://www.youtube.com/watch?v=CGf4uyK-fxY

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *